Dolven Şurup Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Dolven şurup ne işe yarar , nasıl kullanılır sorusunun cevabını arıyorsanız, muhtemelen ateşi düşmeyen bir çocuğunuz var. Bu bilgileri öğrenmek için doğru yerdesiniz. Yazımızda sizlere dolven şurup ile alakalı bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Dolven şurup , ateş düşürücü, ağrı kesici gibi etkilerinin yanında vücuttaki iltihabın giderilmesine de etkileri olan pediatrik bir ilaçtır. İçeriğindeki aktif bileşen ibuprofen’dir. 6 aydan büyük çocuklar için uygun olan şurup, soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu ateş ve vücut ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca çocukluk çağında görülen bir tür romatizmal eklem hastalığı olan juvenil artrit tedavisinde de kullanılmaktadır. Önerilen doza göre 8 saatte bir kullanılır. Dolven şurup kullanan bazı çocuklarda hazımsızlık, mide ekşimesi ve şişkinlik gibi hafif yan etkileri görülebilir. Dolven şurubu doktora danışmadan kullanmayınız, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Dolven şurup ,  iltihap giderici özelliğinden dolayı çocuklarda eklem iltihabı, diş tedavisi, dişeti apsesi ağrıları, şişlik, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı ağrı ve iltihaplanmalarda kullanılır. Dolven şurup, kullandığı andan itibaren 30-45 dakika içerisinde etkisini göstermeye başlar.

Dolven Şurup Nedir?

Dolven şurup , etken maddesi ibuprofen olan pediatrik bir ilaçtır. Dolven şurubun her 5 ml’lik ölçeği, 100 mg ibuprofen içerir. 6 aydan büyük çocuklarda ve bebeklerde ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi nedeniyle kullanılan Dolven şurup, portakal aromasına sahiptir.

Dolven şurup ne işe yarar , ne için kullanılır?

Dolven şurup , 6 aydan büyük bebeklerde ve çocuklarda; kısa süreli olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılır. Juvenil artrit (çocukluk çağındaki romatizmal eklem hastalığı) semptomlarını tedavi etmek için ise daha uzun süreli kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri - Evde, Doğal ve Egzersizler İle Birlikte

Dolven şurup nasıl kullanılır?

Dolven şurup kullanımı;

 • Şurup genellikle aç karnına az su ile birlikte içilebilir. Ancak nadiren çocuğunuzda hazımsızlığa neden oluyorsa mama veya süt ile verebilirsiniz.
 • Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.
 • 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 • Çocuğunuza bir doz vermeyi unutursanız, hatırladığınız zaman verin. Bir sonraki dozun zamanı geldiyse, bekleyip bir sonraki dozu verebilirsiniz. Asla çift doz vermeyin.
 • Doğru dozu vermek için ev kaşığı değil, ölçü kaşığı kullandığınızdan emin olun.

Dolven dozları ve yaşa göre kullanılacak doz hesabı

Dolven dozları ve yaşa göre kullanılacak doz hesabı şu şekildedir;

 • 6 ay-1 yaş: 6 ay-1 yaş aralığındaki çocuklarda önerilen günlük doz günde üç kez, yarım ölçek (2.5 ml).
 • 1-2 yaş: 1-2 yaş aralığındaki çocuklarda önerilen günlük doz günde üç-dört kez, 2 yarım ölçek (2.5 ml).
 • 3-7 yaş: 3-7 yaş aralığındaki çocuklarda önerilen günlük doz günde üç-dört kez, bir ölçek (5 ml)
 • 8-12 yaş: 8-12 yaş aralığındaki çocuklarda önerilen günlük doz günde üç-dört kez, 2 ölçek (10 ml)

Dolven şurup kaç saat arayla verilebilir?

Dolven şurup hafif durumlarda 6-8 saatte bir, Calpol ise 6 saatte bir verilebilir. Sizler doktorunuzun önerdiği doz ve zaman aralığında kullanmaya özen gösteriniz.

Dolven Şurup Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şimdi de dolven şurup hakkında sık sorulan sorular ve cevaplarına bakalım.

 • Dolven ve Calpol kaç saat arayla verilir; ateş düşürücüler günde 5 defadan fazla uygulanmamalıdır. 6 saatte bir verilmesi uygundur.
 • Dolven ne kadar sürede etki eder; dolven şurup kullanıldıktan sonra etkisi 30-45 dk içinde başlar
 • 7 aylık bebek Dolven verilir mi; dolven şurubu altı aylık ve daha büyük çocuklarda kullanılır.
 • Dolven soğuk algınlığına iyi gelir mi; grip ve soğuk algınlığı kaynaklı ateşi düşürmeye yardımcı olur. Dolven, analjezik ve ateş düşürücü özellikleri ile birçok aile tarafından tercih edilmektedir ancak bu ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
 • Dolven şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır; bu tür şurupların kapağı açıldıktan sonra en fazla 3 ay saklanması, 3 ay sonra ise etkinliği azaldığı için bu ilaçların atılıp yenilenmesi iyi olacaktır.
Bu yazımızda sizlere  Dolven Şurup ne işe Yarar , Dolven bebek şurubu ,  Dolven ne İşe Yarar , Dolven kaç saat arayla verilir gibi soruların yanıtlarını verdik. Daha fazla bilgi sahibi olmak için Dolven şurup yasaklandı , Dolven şurup Fiyatı , Dolven şurup Kadınlar Kulübü , DOLVEN SURUP İlacabak terimlerini aratarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
UYARI:  Bu yazı tamamen bilgi verme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis veya tedavi yöntemi içermez. Sizin için en uygun teşhisi koyacak ve ona uygun şekilde tedaviyi uygulayacak olan kişi uzman doktorunuzdur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.