Evde Gümüş Nasıl Parlatılır? Diş Macunuyla, Sirke Veya Karbonatla Gümüş Parlatma Yöntemleri

Gümüş nasıl parlatılır, evde gümüş ürünleri kullanan kişilerin sık sorduğu sorulardan biridir. Satın alındıktan bir süre sonra takı ve aksesuarlarda, ev dekor ürünlerinde veya gümüş mutfak eşyalarında kararmalar meydana gelir. Bu kararma, gümüş ürünlerde bulunan kükürtten kaynaklanmaktadır. Kararmalara karşı, gümüş eşyaların belirli aralıklarla bakımının yapılması edilmesi tavsiye edilir. Bakımı ve temizliği yapılmayan gümüş eşyalar sararmaya ve kararmaya başlar.

Zamanla eskiyen ve kararmış gümüş nasıl parlatılır diye merak ediyorsanız bu satırlarda çözüm bulabilirsiniz. Evinizdeki malzemelerle rengini kaybetmiş ve sararmış gümüşü nasıl parlatacağınızı düşünüyorsanız bu yazı tam size göre.

Zamanla sevgi ve hayranlıkla satın aldığınız gümüş takılarınız ilk günden biraz farklı görünecek ve kararmaya başlayacaktır. Sevgiyle satın aldığınız takılar, ışıltılı ve göz kamaştırıcı modelleri ile dış etkenlere veya vücut ısısına bağlı olarak bir süre sonra muhteşem güzelliğini kaybeder. Bu blog yazımızda bahsedeceğimiz ve uygulaması oldukça kolay olan gümüş parlatma yöntemleri ile aksesuarlarınızı ilk günkü gibi parlatabilir ve gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Gümüşün nasıl parlatıldığına ve eski haline getirmek için hangi yöntemlerin kullanıldığına şimdi sizlerle birlikte göz atalım.

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır?

Evde gümüş nasıl parlatılır, her zaman en çok merak edilen konulardan biridir. Ayrıca kararma nedenleri merak edilen gümüşler, belirli yöntemler uygulandıktan sonra vitrinlerdeki parlaklığını kolayca geri kazanır. Profesyonel yöntemler ve gümüş cila vernikleri kullanılarak kısa sürede parlatılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  64 Farklı ve Çok Kullanışlı Bebek Örgü Modeli

Kararan, Paslanan Gümüş Evde Nasıl Parlatılır? 

Kararan, paslanan gümüş evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle kolayca parlatılabilir. Gümüş takılarınızı evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle göz alıcı güzelliğini ona getirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Ev uygulamasına uygun sirke, karbonat ve diş macunu yöntemleri kullanılarak yapılan gümüş parlatma işlemi ile gümüş aksesuarlarınızı kısa sürede parlatabilirsiniz.

Diş Macunu ile gümüş parlatma

Kolye, küpe ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir gümüş ürünü diş macunu ile evde parlatmanız mümkün. İlk olarak, temizlemek ve ilk aldığınız zamanki haline döndürmek istediğiniz gümüş ürünlerinizi hazırlayın. Yanınızda diş macunu ve bez getirin. Ardından derin bir kaba su doldurun. Parlatmak istediğiniz ürünün tamamına diş macunu sürün. Koyu bölgelerin diş macunu aldığından emin olun. Ürününüzü üzerinde kalan diş macunu ile su dolu bir kaba koyun. Yaklaşık 30 dakika suda kalmış gümüşünüzü çıkarın ve ılık su altında durulayın. Sıcak sudan geçen ürün, nemli bir bezle silindikten sonra yeni gibi görünecektir.

Tuz ve Limon Suyu ile gümüş parlatma

Gümüş ürünleri tuz ve limon suyunun parlatıcı etkisiyle parlatabilirsiniz. Öncelikle derin bir kaseye bir çay kaşığı tuz ve bir bardak limon suyu ekleyin. Ekleyeceğiniz son malzeme su olmalıdır. Ayrıca bu kaseye su ekleyin. Kararan ve parlamasını istediğiniz gümüş eşyanızı bu kasede 30 dakika bekletin. Büyük gümüş objeler için kullanacaksanız bu su ile bir bezi ıslatarak süslemeleri silebilirsiniz. Bekleme süresi dolduğunda ürünü durulayın ve kurumasını bekleyin. Artık tüm ürünleriniz daha parlak olacak.

Karbonat ve Sirkeli Su ile gümüş nasıl parlatılır?

Gümüşün sirke ve karbonat ile nasıl parlatacağını merak ediyor musun? Evet bunu sirkeli su ile rahatlıkla halledebilirsin. Sirke ve karbonat ile hazırladığınız bu karışım gümüşleri parlatma konusunda mucizeler oluşturacaktır. Bir tabağa 2 veya 3 yemek kaşığı sirke dökün ve sirkeye bir paket karbonat ekleyin. Gümüş ürünü elde edilen karışıma batırın. 30 dakika içinde gümüş eşyalar parlamaya başlayacak. Son adımda, durulayın ve kurumaya bırakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnternetten Para Kazanma Yolları - 2022

Alüminyum Folyo ile gümüş parlatma

Mutfakta pek çok kullanım alanı olan alüminyum folyo bu kez gümüşe ışıltı katmak için görev başında. Derin bir kaba su doldurun ve bu suyun üzerine 1 yemek kaşığı kabartma tozu dökün. Yaklaşık bir avuç ölçüsünde olacak şekilde alüminyum folyoyu kesin ve suya ekleyin. Kolyelerinizi veya küçük gümüş takılarınızı bu suya daldırın ve çıkarın. Aynı işlemi birkaç kez yapın. Bu yöntem ile kolayca gümüş eşyaların bakımını yapabilirsiniz.

Amonyak ile gümüş parlatma

Amonyak bir aydınlatma ve temizleme maddesidir. Anlatacağımız bu yöntem ile gümüşünüzü parlatarak ve eski haline döndürecek. Hangi ürünü parlatmak istiyorsanız, o ürüne uygun bir kap seçin. Seçilen kaba 1 yemek kaşığı amonyak dökün ve gümüş eşyanızı da kabın içine bırakın. Gümüş malzemeyi kaplayacak şekilde ılık su ekleyerek temizleme işlemine başlayın. Yarım saat sonra gümüş eşyalarınızı durulayın ve nemli bir bezle kurulayın.

Limon Suyu ve Süt ile gümüş parlatma

Gümüşü parlatmak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 su bardağı ılık su, yarım su bardağı süt ve 1 yemek kaşığı limon suyu. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Büyük bir gümüş dekoru parlatmak istiyorsanız bu önerilerden su kullanarak elemanları bir bezle silebilirsiniz. Küçük eşyaların ve aksesuarların karışımda tutulması tavsiye edilir. Limon suyu ve sütle hazırlanmış gümüş parlatma karışımını dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Muz Kabuğu ile gümüş parlatma

Yiyip bitirdikten sonra herkesin çöpe attığı muz kabukları ile gümüşü parlatabileceğinizi biliyor muydunuz? Kolye, çatal bıçak takımı, aksesuar ve biblo gibi gümüş eşyalarınızı tek bir malzeme ile kolayca temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, parlatmak istediğiniz gümüşünüzü bir muz kabuğu ile ovalamak. Muzun jel benzeri sıvısı ile gümüş eşyanızı kaplayın ve yarım saat ila bir saat arasında bekletin. Son olarak nemli bir bezle silin. Bu işlemi birkaç kez yaparak gümüşünüzün çabuk kararma ihtimalini önlemiş olursunuz.

Gümüş Nasıl Parlatılır Hakkında Sık Sorulan Sorular

Şimdi de gümüş nasıl parlatılır konusu hakkında sizlerden gelen, sık sorulan sorular ile cevaplarına bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Notu Nasıl Yükselir 2022? İşte Tüm Detaylar

Çok kararan gümüşler nasıl parlatılır?

Parlatmak istediğiniz gümüşün boyutuna göre iki kaşık sirkeyi suya koyun ve kaynatın. Bu kaynayan suyun üzerine iki kaşık karbonat da ekleyebilirsiniz. Gümüşünüzü bu suya batırıp en az yarım saat beklediğinizde ne kadar parlak olduğunu göreceksiniz.

Kararan gümüş takılar nasıl temizlenir?

Karbonat ve sirkeli su gümüş takıları temizler, ilk günkü parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Gümüş takıları temizlemek için bir kase suya 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Gümüşler bu kapta 30 dakika tutulur. Daha sonra takı durulanır ve bir bezle kurutulur.

Gerçek gümüş kararır mı?

Evet kararır. Gümüş havada tutulduğunda, havadaki hidrojen sülfür (H2S) gibi kükürt bileşikleri ile reaksiyona girdiği için siyaha döner. Bu olaya korozyon adı verilir; gümüş ürünler için ise kararma denir.

Evde gümüş zincir nasıl parlatılır?

Bir kaseye 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından biraz su ekleyin ve iyice karıştırın. Gümüş takılarınızı bu karışımın içine bırakın. Yarım saat bekledikten sonra takılarınızı iyice durulayın. Parladığını göreceksiniz.

Çamaşır suyu gümüşe zarar verir mi?

Gümüşü çamaşır suyu ve sigara külü ile temizlemekten kesinlikle kaçınmalısınız. Bu yöntemler gümüşe zarar verebilir ve hatta çürümesine neden olabilir.

Soda gümüşü parlatır mı?

Gümüş parlatmada kullanılan yöntemlerden biri karbonattır. Bir macun oluşturmak için sıcak su ve karbonat birlikte karıştırılmalıdır. Bir bez yardımıyla gümüş bu karışımla fazla zorlanmadan ovulmalıdır. Daha sonra gümüş bol su ile durulanmalıdır ve ardından yumuşak bir bezle kurulanmalıdır.

Kararan gümüş nasıl beyazlatılır?

Kararan gümüş şu şekilde beyazlatılır; bir tabağa 2 veya 3 yemek kaşığı sirke dökün ve sirkeye bir paket karbonat ekleyin. Gümüş ürünü elde edilen karışıma batırın. 30 dakika içinde gümüş eşyalar parlamaya başlayacak.

Kararan gümüş yüzükler nasıl parlatılır?

Kararan gümüş yüzükleri parlatmak için; suya iki yemek kaşığı sirke ve iki yemek kaşığı karbonat ekleyin. Gümüş yüzük bu karışıma yerleştirilir ve bu karışımda 30 dakika bekletilir. Ardından bol su ile durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Gümüş duşta kararır mı?

Evet gümüş su ile temas ettiğinde kararabilir; özellikle yaz aylarında serinlemek için denize gittiğinizde gümüş takılarınızı çıkarmanız hem sizin hem de takılarınız için faydalı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere gümüş nasıl parlatılır konusu hakkında çeşitli bilgiler verdik. Evde gümüş nasıl parlatılır, kararan gümüş kolye nasıl parlatılır,
alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır, diş macunu ile gümüş nasıl parlatılır, gümüş yüzük nasıl parlatılır, soda ile gümüş parlatma, karbonat ile gümüş parlatma gibi soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak için pril ile gümüş parlatma, gümüş nasıl parlatılır kadınlar kulübü, profesyonel gümüş parlatma, gibi arama terimlerini Google arama motorunda aratarak daha farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.