Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yaptırmalı Mıyım? Zararı  Var Mı?

Genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmanın zararı var mı sorusu birçok kadının aklında soru işareti oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere genital bölgede lazer epilasyon uygulaması ile alakalı bilgiler vereceğiz.

Lazer epilasyon, kılların kalıcı olarak yok edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Lazerlerin dalga boylarına göre çeşitli lazer tipleri vardır. Ve lazer epilasyonda kullanılan lazer cihazlarının dalga boyları derinin içerisinde kalır. Deri altına, iç organlara veya daha derinlere gitmesi mümkün değildir. Bu nedenle daha derin dokularda herhangi bir nedenle hasar oluşturmaz. Ancak bunun dozuna göre veya çok bronzlaşmış tene yapıldığında, cilt üzerinde yanıklara, lekelenmelere neden olabilir.

Dermatolog, Uzman Doktor Nahide Gültekin Çem’in bilgilendirmesine göre, genital bölgeye de lazer epilasyon uygulanabilir. Bu uygulamanın yumurtalıklara veya diğer iç organlara herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Lazer epilasyon uygulamasında yapılan işlemler kıl köklerini yok etmek ve kılların kalıcı olarak yok olmasını sağlamaktır. Derimiz sadece kıl köklerinden değil, gözeneklerden de hava aldığı için, yağ ve ter bezlerinin çalışması bu gözeneklerden dışarı atıldığı için terleme üzerine veya derinin nemlenme üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Fakat lazer epilasyon yapıldıktan sonra bir süre kurumalar görülebilir. Bundan dolayı epilasyon sonrası nemlendirici kullanılması önerilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, lazer epilasyon işleminin alanında uzman ve güvenilir bir dermatolog tarafından yapılmasıdır.

Gebelikte lazer epilasyon zararlı mı?

Gebelikte lazer epilasyon yaptırmanın bilinen bir zararı yoktur. Ancak Uzman Doktor Banu Çiftçi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, gebe kadınlar hamilelik sürecini geçirdikten sonra, vücuttaki hamilelik hormonlarının salgılanması bittikten sonra lazer epilasyon yaptırırsa daha iyi olacaktır. Bunun sebebi ise doğumdan sonra kılların zaten kendiliğinden incelip dökülüyor olmasıdır. Eğer hamilelik esnasında lazer epilasyon yaptırılırsa, kıl kökleri tam ters etki yaparak kalınlaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Astım Nedir? Astım Tanısı Nasıl Konur?

Sonuç olarak, genital bölgeye yapılan lazer epilasyon uygulamasının bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, lazer işleminin tecrübeli ve alanında uzman dermatoloji hekimleri tarafından yapılması doğru olacaktır. Sağlığınızın görünüşünüzden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurarak ya da “daha ucuz olsun” mantığı ile hareket etmeden bir uzman tercihi yapmanızı tavsiye ederiz.

Uyarı: Burada bulunan bilgiler tamamen teşhis veya kesinlik taşımaz. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa lütfen uzman hekime muayene olunuz. Sizin için en doğru teşhisi ve tedaviyi yapacak olan kişi uzman tıp doktorunuzdur. Sağlıklı günler dileriz.

Cevabı bir de uzmanımızdan dinleyelim.

 

İlginizi Çekebilir: Kahve Ve Süt İle Yüz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak hakkında bilgiler verdik. Google üzerinde genital bölgeye lazer zararlı mı.genital bölgeye lazer yapmak zararlımı.genital bölgeye lazer yaptırmak. terimlerini aratarak daha farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.