Kredi Notu Nasıl Yükselir 2022? İşte Tüm Detaylar

Kredi notu nasıl yükselir 2022 yılında, sıklıkla merak edilen konular arasında. Bunun sebebi ise kredi notunuzun bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken minimum şartı belirlemesidir. Günlük hayattan bir örnekle açıklamak gerekirse, kredi puanınız aslında güvenilirliğinizi ifade etmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler bankalara kredi veya kredi kartı için başvuru yaptıklarında olumsuz dönüş alabilirler. Ancak bu tür kişilerin olumlu sonuç almak için başvurabilecekleri bazı yöntemler vardır. Kredi notu yükseltme yöntemleri, bankalar tarafından basit ve hızlı bir şekilde güvenilir bir kişi olarak algılanmanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyaç, konut veya taşıt kredilerinden herhangi birini kullanmak istiyorsanız, yeni bir kredi kartı almak veya avans hesabı açmak istiyorsanız başvuru yapmadan önce bir süre kredi notunuzu yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz bu yazıda kredi notunuzu yükseltmek için izleyebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kredi notunu yükseltmek için düzenli ödeme yapmalısınız

Kredi puanınızın yüksek olmasını en çok etkileyen faktör ödemelerinizi ne sıklıkta yaptığınızdır. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmeye karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken elbette ödemelerinizi zamanında yapmaktır. Biliyorum, bazen maaş günü geldiğinde “Birkaç gün gecikse de bir şey olmaz?” şeklinde düşünebiliriz. Biz öyle düşünüyoruz ama bankanın gözünde durum böyle değil. Asgari tutarı ödeseniz bile ödemenizi zamanında yapmalısınız. Sadece birkaç ay içerisinde ödemelerinizi zamanında yaparak kredi puanınızın kısa sürede yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Asgari tutardan yerine güncel borcun tamamını ödemelisiniz

Kredi notunuzun kısa sürede yükselmesini istiyorsanız, her ay tüm borçlarınızı ödeyebilmek için bütçenizi ayarlamanız gerekiyor. Çünkü asgari tutarı zamanında ödemek kredi notunuzu yükseltirken, tamamını ödemek sizi kısa sürede hedefinize ulaştıracaktır. Bankalar nezdinde borcunu zamanında ve eksiksiz ödeyen bir müşteri imajı kazanarak kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.

Kredi notu oluşturmalısınız

Bazı insanlar kredi kartı veya kredi kullanmak istemezler, bu nedenle tüm harcamalarını nakit olarak harcarlar. Bu yaşam tarzı ilk bakışta çok güvenli görünebilir ancak herhangi bir bankacılık ürününden yararlanmayan tüketicilerin kredi notu yoktur. Yani ileride nakde ihtiyaçları olduğunda kredi başvurusunda bulunurlarsa, bankaların kendilerine borç vermelerini kolaylaştıracak herhangi bir verisi yok. Bu nedenle hem kredi notunuzun yüksek hem de kredi notunuzun yüksek olması için çalıştığınız bankadan düşük limitli kredi kartı çıkarmanızı ve borcunuzu düzenli olarak ödemenizi tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  8 Basit Yöntem ile Aşırı Düşünmekten Kurtulun

Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı açmak yerine düşük limitli kredi çekmeyi de tercih edebilirsiniz. Kredi çekmek ve ödemelerinizi zamanında yapmak kredi notunuzun oluşmasını ve yüksek olmasını sağlayacaktır.

Puanınızı oluşturmanızı sağlayacak bir diğer unsur da mevduat hesabı açmaktır. Çalışmak istediğiniz bankada mevduat hesabı açabilir, oraya para yatırabilir ve o hesap üzerinden bazı faturalarınızı ödeyebilir ve kredi notunuzu oluşturabilirsiniz.

Gelirinize göre borcunuz olmalı

Bazen kredi puanınız yüksek olsa bile kredi veya kredi kartı başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir ve olumsuz bir başvuru zaten yüksek olan kredi puanınızı düşürebilir. Bunun nedeni, borç oranınızın gelirinizle orantısız olmasıdır. Yani kredi, avans hesapları ve kredi kartlarına aylık ödeme tutarınız gelirinizi aşıyorsa yeni kredi çekip kredi kartı açamazsınız. Böyle bir durumda kredi notunuzun düşmemesi için borç oranınızı gelirinizle dengelemenizi tavsiye ederim. Bu sayede kredi notunuz düşmez ve ilk zam aldığınızda bankaların sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Faturalarınızı düzenli ödemelisiniz

Aslında elektrik, su ve doğalgaz faturalarınızın veya cep telefonunuz için alacağınız aylık planın bankalardan kullanacağınız ürünleri etkilemeyeceğini düşünebilirsiniz ancak kasanın içi tam olarak öyle değil. Yani bankalar kredi veya kredi kartı kullanacakları kişilerin “borçsuz” olmasını isterler. İhtiyaç duyduğunuzda bankanızdan kredi veya diğer ürünleri kullanmak istiyorsanız piyasaya borcunuz olmadığından emin olmalısınız.

Kefil olurken titiz davranmalısınız

Kefil olmak aslında kendinize borç almaktır. Yani kefil olduğunuz kişinin ödemeleri doğru yapması veya ödemeleri geciktirmesi de kredi notunuzu etkileyecektir. Bu nedenle ödemelerini zamanında yapacağını düşündüğünüz kişiler dışındaki kişiler için bunu yapmaya çalışmayın. Karşınızdaki kişinin kalbini kırmamak için kefil olsanız da, bu kişinin ödemelerini yapmaması ileride maddi anlamda sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Hatta sizi birbirinize düşman edebilir.

Sık sık kredi başvurusu yapmaktan uzak durun

Bazen bir bankadan kredi çekmeye çalıştığınızda krediniz olumlu sonuçlanmayabilir. Böyle bir durumda hemen başka bankalara yönelmeyin. Çünkü reddedilen her kredi, kredi puanınızı düşürme etkisine sahiptir. Yani anında ihtiyaç duyulan farklı bankalardan kredi alma çabalarınız, kredi notunuzda en az birkaç ay içinde kapanabilecek bir puan kaybına neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sürekli diğer bankaların kapılarını çalmak yerine kredi notunuzu kontrol edin ve bundan sonraki adımlarınızı planlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İnternetten Para Kazanma Yolları - 2022

Kredi notunuzu kontrol etmeyi unutmayın

Kredi notu, düzenli ödemelerle belirli bir süre sonra iyileştirilebilen bir puandır. Yukarıda bahsettiğim tüm önerilere dikkat etmeye başladıktan sonra zaman zaman kredi puanınızı kontrol etmenizi öneririm. Bu sayede hem nasıl olduğunuzu görebilir hem de puanınızın arttığını gördükçe motive olabilirsiniz.

Kredi notları ve anlamları: 

0- 699: En Riskli

700- 1099: Orta Riskli

1100- 1499: Az Riskli

1500- 1699: İyi

1700- 1900: Çok İyi

Kredi Notu Nasıl Yükselir Konusuyla İlgili Sık Sorulan Sorular

  • 1200 puanla kredi çekilir mi; bankadan bankaya değişmekle birlikte kurumsal bankalar kredi notu 900 veya 1000’in altında olan müşterilere kredi vermek konusunda pek istekli değilken, kredi notu 1200’ün altında olanlar ise gelirlerine göre daha kolay kredi alabilmektedir. Diğer bir deyişle, yüksek kredi notumuz ve finansal kuruluşlar nezdindeki prestijimiz el ele gidiyor.
  • Kaç puana kredi çıkar; kredi notu 1500 ile 1900 arasında olanlar rahatlıkla kredi alabilen kişilerdir. KKB notu 0 ile 1099 arasında olanların kredi alması pek olası değildir. Bankaların en çok korktuğu grup, 1100 ile 1499 arasında puan alan düşük riskli gruptur.
  • Kredi notu kaç ayda yükselir; normal şartlarda müşterilerin kredi notu 1 ile 6 ay arasında yükselir ancak kara listeye alınmanız durumunda bu süre 2 yıla kadar uzayabilir ve ödemelerinizi düzenlerseniz kredi notunuz rahatlıkla yükselebilir.
  • Kredi notu 0 nasıl yükselir; kredi notunuzu yükseltmenin en önemli yöntemi bankalara olan tüm borçlarınızı zamanında ödemektir. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yaparsanız kredi notunuzu kolayca yükseltebilirsiniz.
  • Maaşa göre ne kadar kredi alabilirim; bankalar kredi taksitlerini hesaplarken maaşın en fazla %70’ini baz alır. Bu nedenle daha fazla kredi açamaz ve bu aldığınız toplam kredi miktarını etkiler. Aylık ödeme olarak maaşın maksimum %40-50’sini kabul eden bankalar da bulunmaktadır.
  • Az riskli gruba kredi verilir mi; kredi notu 1500 ile 1900 arasında olanlar rahatlıkla kredi alabilirler. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi almaları pek olası değildir, ancak bu tamamen bankanın inisiyatifindedir. Bankaların en çok korktuğu bant düşük risk grubu yani 1100 ile 1499 arası.
  • Hesap kapatmak kredi notunu etkiler mi; Kredi borcunuzu erken kapatmak kredi notunuzu düşürmez aksine yükseltir. Çünkü borcunuzu gününden önce ödemiş olarak kabul edilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Evde Gümüş Nasıl Parlatılır? Diş Macunuyla, Sirke Veya Karbonatla Gümüş Parlatma Yöntemleri

Bu yazımızda sizlere kredi notu nasıl yükselir konusu hakkında bilgiler verdik. 3 Ayda kredi notu yükseltme yolları arayanlar yazımızda belirttiğimiz hususlara dikkat etmelidir. Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir, Findeks kredi notu 1 ayda ne kadar yükselir gibi sorulara kesin bir cevap vermek zordur, düzenli olarak güncel kredi notlarını takip etmeleri gerekir. Kredi puanı yükseltme hilesi gibi bir şey söz konusu değildir; bankaların sizden istediği şartları taşımanız gerekir. 1100 kredi notu ile kredi çekme, krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi, kredi reddi kaç puan düşürür, kredi notu yükseltme ekşi, gibi sorular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bankaların blog kısımlarını da inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.