Saç Derisi Sedef Hastalığına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 4 Tedavi Yöntemi

Saç derisi bazen kontrol altına alınamayan ürkütücü bir kepek türüne dönüşebilir. Bu durum kaşıntılı, pullu ve hatta ağrılı hale gelebilir ve saç derisindeki kuruluk nedeniyle kelimenin tam anlamıyla soyulmaya başlar.

Büyük ihtimalle bu sorunun kepekten çok daha ciddi olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Ama ne olduğuna bir türlü anlam veremiyorsunuzdur. İşte bu konuyla ilgili yazımızda sizlere bilgiler vereceğiz. Saç derisindeki pul pul dökülme, kaşıntı ve tahriş, saç derisi sedef hastalığı olarak bilinen bir durumun sonucu olabilir.

“Sedef hastalığı, cildi, kafa derisini, tırnakları ve eklemleri etkileyebilen genetik olarak belirlenmiş bir cilt problemidir.  Sedef hastalığı saç derisinde görüldüğünde ise kafa derisi sedef hastalığı olarak isimlendirilir. Saç derisi sedef hastalığı, hastalar tarafından yaygın olarak aşırı kepek olarak tanımlanır, üzerlerinde beyaz pullanma bulunan kalın mor-kırmızı plaklarla bütünleşmiş şekilde bir görüntüsü vardır.

Saç derisi sedef hastalığı herhangi bir yaş grubunda görülebilir; ancak sıklıkla genç erişkinlerde görülür. Ayrıca boğaz enfeksiyonu, kullanılan ilaçlar, ateş, çeşitli duygusal ve fiziksel stres, diyabet, hipertansiyon, obezite gibi hastalıklardan dolayı saç derisi sedef hastalığı ortaya çıkabilir.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yanı sıra bir uzman tarafından verilen profesyonel tedavi,  saç derisi sedef hastalığı ile mücadele etmenin en iyi yolu olsa da, kafa derisi sedef hastalığına yönelik bu yazıda sizlerle paylaşacağımız ev ilaçları da size çok yardımcı olabilir.

1. Çay ağacı yağı ve saç derisi sedef hastalığı

Çay ağacı yağı, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Ayrıca kafa derisinin kuruluğu nedeniyle oluşan pulların giderilmesine de yardımcı olur. Birkaç damla çay ağacı yağını hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.Uyguladıktan sonra, 10 dakika bekletiniz ve sonrasında hafifçe yıkayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Magnezyum Eksikliğinin 7 Belirtisi, Vücuttaki Magnezyum Ne İşe Yarar?

2. Aloe Vera oldukça etkili

Aloe vera, ciltte meydana gelen tahribatı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleri ile bilinen bir bitkidir. Bu nedenle, aloe vera jelini kafa derisine uygulayın, 15 dakika bekletin ve ardından saç derisi için hafif bir şampuanla yıkayın.

3. Yoğurt her derde deva

Yoğurt, yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve ayrıca bir peeling maddesi olarak kullanılabilir. Kafanızdaki ölü deriden ve saçların nefes almasını engelleyen pullardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu yüzden 2-3 yemek kaşığı sade yoğurdu bir muz püresi veya bir yumurta ile karıştırın, saçınıza ve saç derinize masaj yapın. Masaj yaptıktan sonra 15 dakika bekletin, sonra iyice yıkayın ve son olarak size uygun hafif bir şampuan kullanarak yıkayın.

4. Elma sirkesi saç derisi sedef hastalığında kullanılabilir

Dünya genelinde yapılan birçok araştırmaya göre, elma sirkesi antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Böylece kafa derisindeki pullardan ve mantar veya bakteri birikiminden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Burada bir uyarı yapmakta fayda var, şöyle ki elma sirkesi kullanımı bazen ters tepebiliir ve kafa derisinde tahrişe yol açabilir. Saç derisi sedef hastalığınız yaygınlaşmadıysa bu tarifi deneyebilirsiniz. Saç derisi sedef hastalığında elma sirkesini kullanmanın en iyi yolu, saçınızı şampuanladıktan sonra yaklaşık suyla seyrelterek saç derinizi durulamak ve ardından suyla yıkamaktır.

UYARI: Bu yazıda ve fikirsaati.com sitesinde bulunan tüm makaleler bilgilendirme amaçlıdır. Hastalığınıza en uygun tanı ve tedaviyi alanında uzman tıp doktorunuz belirleyecektir. Meydana gelebilecek olumsuz durumlardan fikirsaati.com sitesi sorumlu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.