Sivilce Neden Çıkar, Nasıl Oluşur, Sivilce Çıkmasının 5 Nedeni

Sivilce oluşumu, sivilcenin neden çıktığı, sivilce çıkmasının nedenleri birçok insanın merak ettiği ve yanıtını aradığı konular arasındadır. Dünya genelinde sivilce problemiyle karşı karşıya kalmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Bu yazımızda sizlere sivilce çıkmasının 5 nedeninden söz edeceğiz.

Daha iyi bir cilde sahip olmak için ve sivilcelerin hayatınızı mahvetmesini önleyebilmeniz için 5 temel sebebi inceleyelim:

1. Stresli bir yaşam sivilce oluşumunu tetikliyor

İnsan yaşamının stressiz olmasını beklemek neredeyse imkansızdır. Ancak şunu en baştan belirtmek gerekir ki stresin sizi ele geçirmesine izin vermemek tamamen sizin elinizde.

Sivilce çıkmasını engellemek istiyorsanız, stres seviyenizi kontrol etmelisiniz. Çünkü dünya genelinde yapılan birçok araştırma, stresin sivilce için güçlü bir tetikleyici olduğunu göstermektedir.

Stresin sivilce çıkmasına etkisinin sebebi, vücuttaki kortizol üretimini artırması ve bunun da cildin altındaki yağ üreten bezleri harekete geçirmesidir. Bu şekilde üretilen fazla yağ (diğer adıyla sebum olarak da bilinir) daha fazla kiri hapseder. Sonuç olarak cildinizin gözeneklerini tıkar, akne ve sivilcelere neden olur.

Özet olarak söylemek gerekirse, temiz bir cilt için daha az stresli bir yaşam sürmeniz gerekir. Sadece bu yeterli mi? Tabi ki yeterli değil. Bunun dışında ayrıca egzersiz de yapın. Egzersiz yaptığınız esnada oluşan ter sadece stresi değil, aynı zamanda vücutta akne ve oluşumuna katkıda bulunan toksinleri de cildinizden uzaklaştıracaktır.

2. Cildinizde Makyaj Varken Uyumayın!

Cildinizdeki gözeneklerinizi makyajdan makyajın tıkadığını biliyor musunuz? Cildinizi pürüzsüz hale getirmek için kullandığınız yapışkan fondötenden, yapışkan yağlı astara kadar makyaj ciddi derecede bir toz çekicidir. Böylelikle cildinizdeki gözenekler tıkanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kilo Verirken Yapılan 7 Hata!

Makyajınızı silmeden uyuduğunuzda, cildiniz tıkanmış gözenekler ve sıkışmış kirler altında kalır; bunun sonucu olarak yüzünüzde sivilceler çıkmaya başlar.

3. Yastık Kılıfının Temiz Olması Gerekir

Gece yatmadan önce düzenli olarak yüzünüzü temizliyorsanız, cilt sağlığınıza önem vererek cildinizi nemlendirme alışkanlığınız varsa; buna rağmen yüzünüzde sivilce oluşumuna rastlıyorsanız, yastık kılıfınızın temiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Eğer yastık kılıfınız kirliyse, kirler gözeneklerinize yapışarak sivilcelere neden olur. Sağlığınız için gerekli olan hijyeni sağlamak için yastık kılıfınızı her hafta yıkayın veya değiştirin.

4. Kızartmadan ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durmalısınız

Kızartma yemeyi veya tadı damakta kalan bir tatlı keyfi yapmayı kim sevmez ki?

Yapılan araştırmaya göre, yağlı ve şekerli yiyecekler cildinizde sivilce oluşumunu artırabilir. Kızartılmış yiyeceklerden bulunan fazla yağ, vücutta sivilce çıkmasına neden olan “sebum” üretimine neden olur. Şekerli gıdalarda bulunan şeker çok hızlı bir şekilde kan şekeri seviyenizi yükselterek iltihaplanmaya ve cildinizi sivilceye oluşumuna yatkın hale getirebilir.

5. Yetersiz Su Tüketimi ve Sivilce Oluşumu

Günlük hayattaki yoğun çalışma temposu, uzmanlar tarafından önerilen su tüketimi miktarını (günde sekiz ila 10 su bardağı) karşılayamamanıza neden olabilir.

Günlük işlerinizi yaparken susadığınızı hissettiğiniz anda hemen su yudumlamaya başlamalısınız. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre, susuz kalmış cilt, yetersiz su alımının bir sonucu olarak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Kuru ciltte, aşırı yağ üretimi ve akne oluşumu gözlenir.

Bu yazıda sivilce neden çıkar, nasıl oluşur, sivilce nedenleri gibi konular üzerinde durduk. Google arama motorunda sivilce neden çıkar erkek, sivilce neden kaşınır diye aratabilirsiniz. Ayrıca birçok kişi sivilce neden geçmez, sivilce neden acır, sivilce neden ağrır, sivilce neden şişer, sivilce neden iz bırakır sorularının cevaplarını da bulmak istiyor. İşte bu gibi terimleri  Google arama motorunda aratarak daha farklı sonuçlara da ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Beyaz Nokta Nedir, Nasıl Geçer, Neden Oluşur? Beyaz Noktalara Karşı Evde En Etkili Çözümler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.