AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Libya’ya yardım konusunda açıklama yaptı.

Libya’nın Beydağ, Şehhat, Derna, Bingazi, Al Marj ve Sousse şehirlerinde yaşanan aşırı yağışlar ve sel felaketi sonrasında Libya Hükümeti’nin uluslararası yardım çağrısı üzerine Türkiye, Libya’ya yardım uçağı gönderecek. Yardım uçakları Ankara’daki Mürted Hava Meydan Komutanlığı’ndan hareket edecek. AFAD Başkanı Okay Memiş, AFAD Genel Merkezi’nde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı talimatlarıyla hemen operasyona başladıklarını belirten Memiş, “Libya’da Daniel Kasırgası nedeniyle sel ve su baskınları yaşandı. Bu çerçevede Libya’ya 3 kargo uçağı göndermeyi planladık. İlk kargo uçağımız birazdan hareket edecek. Şu anda havalimanında, tüm ekiplerimizle birlikteyiz. İlk uçağımızda yaklaşık 168 arama kurtarma ekibimiz, 2 adet orta tonajlı arama kurtarma aracı, arama kurtarma personelimiz ve 2 adet kurtarma botumuzla hazır durumdayız. Bunlar ilk aşamada yapacağımız yardımlar. Hemen ardından 2 uçakla, çadır, battaniye, gıda kolisi, hijyen kolisi, jeneratör ve diğer ekipmanlarla hareket edeceğiz. 3. uçakta da yeterli sayıda personelimiz Libya’da olacak” şeklinde konuştu.

6 Şubat’taki deprem felaketinden dolayı Türkiye’nin bu konuda deneyimli olduğunu vurgulayan Memiş, “Devlet olarak, dünyada meydana gelen büyük afetlerde 7/24 hazır durumdayız. Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı kargo uçaklarımız bu operasyonda bize yardımcı oluyor. Sağlık Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu operasyonu yürüteceğiz. Ekiplerimiz birazdan yola çıkacak ve Türk milletinin yardım elini dost ve kardeş Libya halkına uzatacağız. Libya’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

Mersin’in Anamur ilçesinde bir mağarada mahsur kalan ABD’li bilim adamı Marck Dickey’ın kurtarıldığını belirten Memiş, “Mağaranın 300 metre derinliğinde rahatsızlanarak mahsur kalan ABD vatandaşı bir bilim adamı vardı. AFAD’ın öncülüğünde önemli bir operasyon düzenlendi ve bu kişi yüzeye çıkarıldı. Durumu iyi. Helikopterle hastaneye kaldırıldı. Bu bilim adamına acil şifalar diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir