Ankara yıllardır plan yaparak ilerliyor! Fiyatlar Türkiye’de belirlenecek, Erdoğan’ın amacı…

Yeni Delhi’de gerçekleşen G20 zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Gaz merkezi konusunda önemli bilgiler paylaşan Erdoğan, Ataşehir’de bir enerji merkezi kuracaklarını söyledi. Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için çalışmaların devam ettiğini belirten Erdoğan, Avrupa’nın doğal gaz talebini karşılamak için Trakya merkezli dağıtımdan gaz temin edeceklerini ifade etti.

Erdoğan ayrıca, Ataşehir’in enerji çeşitlerinin pazarlandığı ve dağıtımının yapıldığı bir merkez olacağını söyledi. Türkiye’nin küresel enerji merkezi olmasıyla birlikte, Türkiye’de kurulacak fiziki doğalgaz üssü gibi somut adımlarla küresel doğalgaz fiyatının Türkiye’de belirleneceğini vurguladı.

Doğal gaz merkezi ne zaman kurulacak, hangi bölgelerde çalışmalar yapılıyor, doğal gazın taşınması ne zaman başlayacak gibi soruları, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Oğuz Diriöz canlı yayında değerlendirdi. Diriöz, Türkiye’nin doğal gaz konusunda merkez olma çalışmalarının uzun bir süredir devam ettiğini ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu hedefi desteklediğini belirtti. Türkiye’nin gaz piyasalarına yön verebilmesi için finansal bir merkez olması gerektiğini ifade eden Diriöz, İstanbul Finans Merkezi’nin enerji ticaretinde öne çıkmasının amaçlarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gaz merkezi olması için kaynak çeşitliliği, kesintisiz akış, depolama ve lojistik kapasitesinin artması gibi faktörlerin önemli olduğunu belirten Diriöz, bu konuda ciddi yatırımların gerektiğini dile getirdi. Ayrıca AB’nin uyguladığı yaptırımların Türkiye’nin hedefleriyle örtüştüğünü ve Türkiye’nin bu yaptırımlara taraf olmadığını vurguladı.

Sonuç olarak, Türkiye’nin enerji merkezi olma yolunda adımlar attığı ve bu konuda ciddi çalışmalar yaptığı görülüyor. Doğal gaz merkezi kurulması, kaynak çeşitliliğinin artırılması ve finansal merkez olunması gibi hedeflerle Türkiye, enerji piyasalarında etkin bir rol oynamayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir