Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Intermittent fasting yani aralıklı oruç diyeti nedir? Nasıl yapılır? Bu yazımızda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu kavramı sizlerle paylaştık. Hemen şimdi tanımlamalarımıza ve çeşitli bilgilendirmelerimize geçelim.

İnsan vücudunun en çok enerji ihtiyacı olan iki tane sistemi vardır. Bunlardan biri bağışıklık sistemi, diğeri ise sindirim sistemidir. Özellikle sindirim rahatsızlığı olan bireylerde, bu iki sistem aynı anda çalışmadığı için sindirimi durdurup bağışıklık sistemini aktive etmek önemlidir. Bunu yapabilmek için  uzun süreli aç kalmaya ihtiyaç duyuyoruz. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan bireylerde özellikle ATP salınımında da problem vardır. Bu sebepten, özellikle gece vücudu dinlendirmek adına ve ATP salınımını gece aktif edebilmek adına gece uzun süreli açlıklar yani oruçlar önerilmektedir.

Sindirim sistemini durdurmak için öğün sayınızı azaltmakla beraber, gece açlıklarına yer verebilirsiniz. Peki bu konuda neler yapabilirsiniz? Özellikle gün aralıklı oruç yönteminde 16 saat aç kalıp, gün içerisinde kalan 8 saatte yemek tüketimine bir öğün ya da iki öğün ya da üç öğün şeklinde yer verebilirsiniz. Burada önemli olan nokta 16 saat açlık bırakmaktır. Bunu da eğer gün içinde zorlanıyorsanız gece saatlere denk getirebilirsiniz; yani akşam yemeğinizi tükettikten sonra sabahki sürece kadar 16 saat orada açlık bırakabilirsiniz.

Aralıklı oruç yani fasting, açlık insülinizin kontrol altına alınması, obezitenin baskılanması, kan lipit profilinizin düzenlenmesi ve karın içi yağlanma riskini azaltmak için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir