Bakan Uraloğlu tarafından duyuruldu: Türkiye Kart’ın deneme uygulaması tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Kart ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Kart, tüm ulaşım hizmetlerinden ve finansal sistemden faydalanma imkanı sunan bir karttır. Amacımız, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinin sunulduğu ulaşım sektöründe tüm paydaşların dahil olduğu bir takas, switch, mahsuplaşma ve operasyon merkezi kurarak Türkiye Kart’ı her alanda kullanılabilir hale getirmektir. Türkiye Kart, ulaşım araçları, para transferleri, alışveriş ve birçok ihtiyaçta tek kart olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bakan Uraloğlu, Konya’da teknik altyapı süreçlerinin tamamlandığını ve İstanbul’da yeni havalimanı metro hattı entegrasyonunun hazır olduğunu belirtti. Ayrıca, Kayseri Büyükşehir, Yozgat ve Gümüşhane Belediyeleri ile sözleşme sürecinin tamamlandığını ifade etti. Hedefimiz, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar 6 ilde proje devreye almak. TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart’ın kullanılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında da entegrasyon süreci başlatılacak. İlerleyen süreçte diğer belediyeler ve operatörler de sisteme dahil edilerek projenin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Türkiye Kart Projesi, ulaşım sektöründe önemli bir dönüşüm sağlayacak ve vatandaşlarımızın ulaşım ve ödeme işlemlerini daha kolay, hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak.

Türkiye Kart’ın özellikleri arasında, yıl sonunda 6 ilde kullanılmaya başlanacak olması, toplu ulaşım ile birlikte POS ve ATM cihazlarında, belediye harçları ve vergi ödemeleri, otopark ödemeleri, anlaşmalı iş yerleri, taksi ödemeleri, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabilmesi bulunmaktadır. Ayrıca, PTT kanalları, bankalar ve devlet kurumları, online kanallar, mobil uygulama ve anlaşmalı iş yerleri üzerinden yükleme işlemleri de yapılabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir