Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa nasıl oynanır? sorusu birçok kişi tarafından merak konusudur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki borsa bir oyun değildir. Paranızı değerlendirdiğiniz bir yatırım piyasasıdır. Ancak “borsa oynamak” cümlesi, ülkemizde deyim haline gelmiştir. Borsa nasıl oynanır, sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Borsa, şirketlere ait hisse senetlerinin alım ve satım işleminin yapıldığı yerdir.

Peki ne demek bu hisse senedi?

Hisse senetleri, anonim ve sermaye şirketlerinin ortaklarına, sermaye paylarını belgelemek amacıyla verdikleri kıymetli kağıtlardır. Borsada alım-satım nasıl yapılır? En basit haliyle mantığı, düşük fiyattan almak ve yükseldiğinde satmaktır. Bu sayede alım–satım fiyat farkından kar edilmektedir. Elbette önemli olan bu fiyatların ne zaman ve nasıl düşüp yükseldiklerini bilmenizdir. Eğer fiyatın ne yönde hareket edeceğini önceden tahmin edemezseniz yapacağınız işlemlerden kar etmeyi bekleyemezsiniz. İşinizi şansa bırakmışsınız demektir, ama borsada şansa göre işlem yapamazsınız.

Borsada alım–satım işlemleri, arz ve talep ilişkisine göre gerçekleşmektedir. Örneğin, sizin 1 adet THY hissesini
10 TL’ den al emrinize karşılık, bir başkasının 1 adet THY hissesini 10 TL den sat emri vermesi gerekmektedir. Bu emirler karşılaştıklarında alıcı ve satıcının işlemi gerçekleşmektedir. Elbette bu mantık, kar etme temeline dayalı olduğu için hangi fiyat aralığında işlem yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Hisse senetlerinin fiyatlarını arz ve taleplerin belirlediğini az önce söylemiştik. Yani alım satım yapanların arz ve taleplerine göre yükselir veya düşer. Eğer bir hisse senedinin arz miktarı talep miktarından fazla olursa, bir başka deyişle bu hisse senedini satmak isteyen kişilerin sayısı, almak isteyen kişilerin sayısından fazla olursa hisse senedinin fiyatı düşer. Fakat talep miktarı arz miktarından fazla olursa, yani satıcıdan çok alıcı olursa hisse senetinin fiyatı yükselir.

Borsaya yatırım yapmak için yani hisse senedi alım satımı yapabilmek için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açabilir veya aracı kuruluşlar ile çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlardan herhangi birisini seçip paranızı bu hesaplara aktardıktan sonra internet veya telefon ile borsada işlem gören şirketlerin hisse senetlerini alış veya satış talimati verebilirsiniz. Şunu belirtmek gerekir ki; tam olarak bilgi sahibi olmadan borsada alım satım yapmak risklidir. Bu yazıda verilen bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. 

İlginizi Çekebilir: Borsaya Kaç Parayla Başlanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir