Bu başlık Türkçe dilinde yeniden yazıldığında şu şekilde olabilir: “6 yaşındaki gelin skandalında yeni gelişme! 1 sanık tahliye edildi”

Türkiye’yi sarsan çocuk gelin skandalında yeni bir gelişme yaşandı. 6 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi olayında, 2012 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden alınan ‘sahte kemik yaşı tespit’ raporuyla ilgili 3 doktor ve 7 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz’un tahliyesine karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, H.K.G.’nin 2012 yılında 14 yaşındayken doktor muayenesine gittiğinde istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Bu olayın savcılığa yansıması üzerine, H.K.G.’nin yaşının tespit edilmesi için kemik yaşı raporu alınmıştı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen raporda H.K.G.’nin yaşı 21 olarak tespit edilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti. Ancak Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 yıl sonra başlatılan ‘sahte rapor’ alınmasına ilişkin soruşturma sonucunda, 3 doktor ve 7 şüpheli hakkında dava açıldı.

Mahkemenin görüldüğü duruşmaya başka suçlardan tutuklu olan Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve davanın tutuklu sanığı Mehmet Emin Marankoz katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar M.O.B., M.G.L. ve K.Ş. de salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmanın kapalı görülmesine karar vererek basın mensuplarını ve izleyicileri salondan çıkardı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz’un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak tarihine ertelendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 2012 yılında ‘sahte kemik yaşı raporu’ alınmasıyla ilgili doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkında “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçundan 8 yıla kadar hapis cezası istendi. Kadir İstekli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı K.Ş. hakkında ise “kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik” suçundan 8’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir