Charlie Hebdo’dan utanç verici bir kapak: Kur’an-ı Kerim’e saldırdılar.

İsveç ve Danimarka’da son zamanlarda Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan saldırılara, bilinçli bir şekilde izin verilerek İslam düşmanlığı körükleniyor. Avrupa’daki bu sistematik provokasyonlar artarak devam ederken, Fransız dergi Charlie Hebdo da skandal bir kapağını yayınladı.

Bu ayın kapağında, dergi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e hakaret etti. Kapakta şu ifadeler yer aldı: “Kur’an’ı yakmayı bırakın, okuyun, çok eğlenceli. Daha önce hiç bu kadar gülmemiştim.” Fransız derginin bu skandal kapağı, sosyal medyada büyük tepki çekti.

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 yılında Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etmişti. Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i yakmıştı. Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz ve 14 Temmuz’da ise İsveç Parlamentosu önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. Ayrıca, 24 Ağustos’ta da Stockholm Camisi önünde tekrar Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Momika’nın 3 Eylül’de Malmö kentinde, polis koruması eşliğinde Kur’an-ı Kerim’i yakması ve onu engellemeye çalışan 15 kişinin gözaltına alınması nedeniyle protestolar düzenlenmişti.

Danimarka’daki İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir grup ise nisan ayından itibaren Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kur’an-ı Kerim’e saldırılar düzenlemeye başlamıştı. Grup üyeleri, İslam karşıtı pankartlar açmış ve İslam’a hakaret içeren sloganlar atmıştı. 21 Temmuz’da Irak’ın, 24 Temmuz’da İran ve Irak’ın, 25 Temmuz’da ise Mısır ve Türkiye’nin Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmışlardı. Ayrıca, 28 Temmuz’da da Kopenhag’daki bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim’i yakmışlardı.

Bu saldırılar, polis koruması eşliğinde ve yetkili makamlardan izin alınarak gerçekleştirilmişti. Türkiye başta olmak üzere birçok ülke, bu eylemlere tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir