CIA danışmanı Barkey, Türkiye’deki seçim sonrası sessizliğini bozdu: ‘Maalesef…’

Batı’nın açık şekilde desteklediği muhalefetin Başkan Erdoğan karşısında büyük bir hezimete uğramasının etkisi hala devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol alan eski CIA danışmanlarından Henri Jak Barkey, seçim sonrası Türkiye hakkında ilk kez konuştu. Darbe davasının firari sanığı olarak aranan Henri Barkey, muhalefetin üç stratejik hata yaptığını belirtti ve Kemal Kılıçdaroğlu yerine Ekrem İmamoğlu’nun aday olması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, Millet İttifakı’nın ekonomik planının belirsiz olduğunu ve seçimlerde muhalefetin sandıkların sadece üçte birinde temsilci bulundurmadığını iddia etti.

Henri Barkey, Kemal Kılıçdaroğlu’nun mağlubiyete rağmen istifa etmemesini “inanılmaz” olarak yorumladı ve seçim sonrası oluşturulan ekonomi yönetimiyle ilgili olarak da IMF’ye gönderme yaptı. Barkey, ayrıca Türkiye’deki seçimler hakkında CFR’de yaptığı bir konuşmada, muhalefetin aday tercihinde hata yaptığını belirtti. İnsanların hevesli olmadığı bir adayın seçilmesinin stratejik bir hata olduğunu söyleyen Barkey, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aday gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak, Erdoğan’ın İmamoğlu hakkında dava açması ve seçimlere katılmasını engelleme girişimleri nedeniyle bu seçenek gerçekleşmedi.

Henri Barkey, muhalefetin ekonomik planının belirsiz olduğunu ve net bir irade ortaya koyamadığını savundu. Ayrıca, seçimlerde muhalefetin sandık güvenliğini sağlayamadığını iddia etti. Muhalefetin sandıkların üçte birinde temsilci bulundurmadığını söyleyen Barkey, bunun hile olup olmadığını bilemediklerini belirtti.

Henri Barkey, yeni ekonomi yönetimiyle ilgili olarak IMF’ye başvurulmasının kaçınılmaz olduğunu öne sürdü. Barkey, Türkiye vatandaşı olan ABD’li birisi olarak, Hafize Gaye Erkan’ın ekonomist olmadığını ve Mehmet Şimşek’in IMF paketine başvurmak zorunda kalacağını düşündüğünü ifade etti.

Henri Barkey, eski ABD Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi görevlisi ve ABD yönetimlerinin en kıdemli Türkiye, Kürt ve Batı Asya görevlilerinden biridir. Kendisi Türkiye asıllı bir Yahudi olup Türkçe’yi ileri seviyede konuşmaktadır. Eşi Ellen Laipson ise CIA Ulusal İstihbarat Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye’de bulunan Barkey ve eşi, darbe girişimini takip etmek için Büyükada’da bulunmuşlardır. Haklarında iddianame hazırlanan Barkey ve Laipson, darbe girişimi şüphelileri arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir