Emine Erdoğan, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın eşi N’Guesso ile buluştu.

Emine Erdoğan, görüşmede yaptığı konuşmada, Kongo tarafından yapılan yardımlardan ve Kongo Cumhurbaşkanı N’Guesso’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine katılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Ayrıca Afrika Kültür Evi Derneği’nden bahsetti ve dernek binasında sadece satış yapılmadığını, aynı zamanda kültürel etkinlikler düzenlendiğini belirtti. Emine Erdoğan, geçen yıl Kongo Cumhuriyeti’nde yürürlüğe giren plastik poşet kullanımının yasaklanmasıyla ilgili olarak da N’Guesso’yu tebrik etti.

N’Guesso ise Emine Erdoğan’ın sosyal çalışmalarının halk tarafından benimsenip kitlesel bir harekete dönüştüğünü ve somut politikalara dönüşerek sürdürülebilir sonuçlar doğurduğunu söyledi. Ayrıca Emine Erdoğan’ın çevre konularında ilham verici projeler yürüttüğünü ve BM Genel Kurul Salonu’ndaki konuşmasından çok etkilendiğini belirtti. Bu nedenle Emine Erdoğan’ı Kongo Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenecek Biyoçeşitlilik Ekosistemleri ve Tropikal Ormanlar Üç Havza Zirvesi’ne ana konuşmacı olarak davet etti.

Görüşmenin sonunda Emine Erdoğan, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın eşi N’Guesso’ya Afrika Seyahatlerim kitabı ile Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı ve Afrika Atasözleri kitaplarını hediye etti. Görüşmeye Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve Türkiye’nin Brazavil Büyükelçisi Hilmi Ege Türemen, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın eşi Antoinette Sassou N’Guesso’ya da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maxime Gandzion, Kongo Yardım Vakfı Temsilcisi Charlotte Mackanda ve Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Jean-Jaures Ondele eşlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir