Göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir | İşte Tüm Detaylar


Üst veya alt göz kapaklarındaki kırışıklıklar, sarkan deri veya fazla yağ göz çevresindeki derinin sarkmasına yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Avni Yılmaz, bu durumun görme bozukluğuna yol açabildiğini anlattı: “Çeşitli nedenlere bağlı göz kapağı şişkinliği durumunda blefaroplasti ya da estetik göz kapağı ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyat üst veya alt göz kapaklarına ya da her ikisine birden yapılabilir” dedi. Op. Dr Yusuf Avni Yılmaz bu konuda önemli bilgiler verdi…

Artan kırışıklıklar ve yağ fazlalığı zamanla cildin sarkmasına ve hatta görme bozukluğuna yol açabilir. Bu durumda estetik nedenlerin yanı sıra tıbbi müdahale de gerekli olabilir. Göz kapağı cerrahisi, sarkan cilt ve yağ dokusunu düzeltmek, bazen fazla yağı daha az yağ ile değiştirmek ve göz kapağı çizgisi belirgin olmayan kişilerde göz kapağı çizgisi oluşturmak için yapılabilir.

Operasyon öncesinde gerekli analizler yapılmalıdır

Kapsamlı bir göz muayenesi önemlidir. Hastanın genel bir tıbbi değerlendirmesi yapılmalı ve ameliyata engel olacak herhangi bir göz hastalığı olup olmadığı belirlenmelidir. Göz kapağı ameliyatının başarılı olabilmesi için hastanın yara iyileşmesini bozan herhangi bir faktörünün olmaması ve ciddi bir göz hastalığının bulunmaması gerekir. İyileşmeyi engelleyen bir hastalığı olan kişiler, kaş düşüklüğü nedeniyle göz kapağında şekil bozukluğu olan kişiler ve aşırı kompulsif kişiler göz kapağı ameliyatı için uygun adaylar olmayabilir.

İşlemden 48 saat sonra şişlik inecektir.

Ameliyattan bir ila iki saat sonra hastanın şişliği azaltmak için buz kompresi uygulaması önemlidir. Bununla birlikte, yürüyüş gibi hafif fiziksel aktiviteler ödemin giderilmesine yardımcı olabilir. Şişlik işlemden 48 ila 72 saat sonra inebilir. Göz kapağı ameliyatı sırasında oluşabilecek çift görme, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonları en aza indirmek için ameliyat öncesi dikkatli değerlendirme, titiz çalışma ve iyi bir ameliyat sonrası bakım önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir