Kahramanmaraş’taki orman yangınının sebebi tespit edildi: Yangın çay içmeye çalışırken çıkmış

Kahramanmaraş’ta meydana gelen orman yangınında, 50 hektarlık bir alan yok olmuştur. Yapılan incelemede, M.Ç.’nin (46) orman yakınındaki zeytin bahçesinde çay yapmak için ateş yaktığı ve bu sırada kıvılcımların ormana sıçradığı tespit edilmiştir.

Yangın, Türkoğlu ilçesi Kızıleniş Mahallesi Küçükimalı mevkisinde, 8 Eylül saat 13.30 sıralarında başlamıştır. Olay yerine birçok ekip sevk edilmiş ve havadan ve karadan müdahale edilerek, alevler saat 07.30 sıralarında kontrol altına alınarak söndürülmüştür. Yangın sonucunda 50 hektarlık bir alan küle dönmüştür.

Yapılan incelemede, M.Ç.’nin zeytin bahçesinde çay yapmak için ateş yaktığı ve bu sırada kıvılcımların ormana sıçradığı belirlenmiştir. M.Ç., jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınmıştır. İfade vermesinin ardından şüpheli, adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştır.

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklamada da yangının çıkış nedeninin araştırıldığı ve incelemeler sonucunda, M.Ç.’nin zeytin bahçesinde ateş yakarak çay pişirdiği, semaverden sıçrayan ateşin önce otluk alana ardından da ormanlık alana sıçradığı belirlenmiştir. Şüpheli, Cumhuriyet Savcısı talimatıyla gözaltına alınmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı ise halkın huzur ve güvenliği için çalışmalarına kararlılıkla devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir