Libya’da meydana gelen sel felaketi sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 300’e yükseldi

Libya’nın resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre, 10 Eylül’de gerçekleşen sel felaketinde sadece Derne kentinde ölenlerin sayısı 5 bin 300’e yükseldi. Libya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Muhammed Ebulmuşa, “Derne’de vefat edenlerin sayısı 5 bin 300’ü aştı. Felaket nedeniyle binlerce kişi kayıp.” şeklinde ifadelerde bulundu.

Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine yol açtı. Sel felaketi nedeniyle Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ülke genelinde 3 günlük yas ilan etti ve Libya Başkanlık Konseyi de sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulundu.

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi tarafından atanan hükümetin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık el-Harraz, Derne’de ölenlerin sayısının 5 bin 200 kişiye ulaştığını belirtti. Kızılhaç ise sel felaketinde kayıp kişi sayısının 10 bine ulaştığını açıkladı. Libya’nın doğusundaki yağış miktarının son 40 yılın en yüksek seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: AA

Yazar: Muhammet Binici (Haber7.com – Gece Editörü)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir