Meme kanserinin erken belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır?

Meme kanseri, meme hücrelerinde mutasyonlar oluştuğunda ve kontrolsüz bir şekilde bölünmeye ve çoğalmaya başladığında gelişir. Meme kanseri genellikle meme bezleri veya meme kanallarında oluşur. Kanserli hücreler sağlıklı meme dokusuna yayılabilir ve koltuk altındaki lenf düğümlerine ulaşabilir. Lenf düğümleri, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına olanak sağlayan bir yol sunar.

Meme kanserinin erken belirtileri nelerdir?

Meme kanseri erken evrede genellikle hiçbir belirti göstermez. Birçok durumda, tümör çok küçük olduğu için hissedilemez, ancak bir mamografide anormallik görülebilir. Eğer bir tümör hissedilebilirse, ilk belirti genellikle daha önce olmayan meme içinde yeni bir kitledir. Ancak, tüm kitleler kanser değildir. Her meme kanseri türü çeşitli belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerin birçoğu benzerdir, ancak bazıları farklı olabilir. Meme kanserinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Meme ucunun şeklinde değişiklik,
  • Sonraki adet döneminizden sonra geçmeyen meme ağrısı,
  • Sonraki adet döneminizden sonra geçmeyen yeni bir kitle,
  • Bir memeden gelen, berrak, kırmızı, kahverengi veya sarı renkli meme ucu akıntısı,
  • Meme ucunda veya memede kızarıklık, soyulma, pullanma veya döküntü,
  • Meme ucunun içe dönmesi veya meme ucunda ağrı,
  • Meme veya koltuk altında şişlik veya kitle.

Bu belirtilerden herhangi birine sahip olmanız, meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin, meme ağrısı veya meme kitle, iyi huylu bir kistten kaynaklanıyor olabilir. Yine de, memenizde bir kitle bulursanız veya başka belirtileriniz varsa, daha fazla muayene ve test için doktorunuza başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir