Oruç Tutarken Ağız Kokusu Nasıl Önlenir – Sağlıklı Kalın

Ramazan ayında yemek yediğimiz ve yatağa gittiğimizde sabah kalktığımızda ağız kokusu oldukça normaldir ve herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Peki bu sorunu nasıl engelleyebiliriz? Oruçlu iken ağız kokusunu nasıl önleyebiliriz?

Diş fırçalama oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. Sahurdan sonra ve sabah uyandığınızda dişlerinizi fırçalayın. Ağız kokusuna neden olan şeylerden biri de dilin üzerinde biriken bakterilerdir. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de temizlemeyi unutmayın.

Sabah sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğinden yenmesi gereken kahvaltılık yiyecekler sadece sağlığı korumakla kalmaz. Aynı zamanda ağız kokusunu da azaltır. Sahurda sucuk veya salam gibi yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Sıcak yaz günlerinde soğuk yiyeceklerin tüketilmesi ağız kokusuna neden olabilir. Sahur veya iftarda bile daha az soğuk yiyecek tüketmeye çalışmalıyız.

Bitkisel çaylar ağız kokusunu büyük ölçüde azaltan faktörler arasındadır. İftar veya sahurda adaçayı veya yeşil çay tüketmek oruç sırasında ağız kokusunu engeller.

Midemiz oruçlu iken yemek yemeye alıştığı için öğle saatlerinde midemiz mide suyu salgıladığından ağız kokusuna neden olabilir. Ne yazık ki buna bir çözüm yok. Önemli çalışmalarınızı öğlen ve iftar saatlerine ertelemelisiniz. Ama yukarıdaki önerileri uygularsanız, ağız kokunuz normalin 1 / 10’una kadar azalacaktır.

En basit çözüm tuzlu su ile gargara yapmaktır. İftar ve sahurdan sonra dişler daha dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Özellikle dil altı ve diş eti bölgelerinin iyice temizlenmesi önemlidir. Ayrıca bir ay süresince ağız antiseptiği kullanılması da önerilir. Antibakteriyel gargara veya ağız spreyi gibi ürünler de etkili olabilir.

Oruçlu iken diş fırçalamak mümkündür. Bakteriler yemekten sonra 30 dakika içinde çürümeye başladığından sahurda diş fırçalamak önemlidir. Ancak unutulursa gün içinde de dişler fırçalanabilir. Din adamları tarafından da onaylanmış olan bu durumda, diş fırçalamanın oruç ibadeti için bir sakıncası bulunmamaktadır.

Diş fırçalamak vücut için besleyici bir durum olmadığından oruçlu iken diş macununu yutmamak şartıyla diş fırçalamada herhangi bir sakınca yoktur. Oruçlu iken hem diş macunu hem de ağız suyu rahatlıkla kullanılabilir. Diş fırçalamak, oruç için banyo yapmakla aynı mantığa sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir