Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları

Türk kahvesi, hayatımızın birçok alanında mucizeler yaratan faydalarıyla bilinir. Türk kahvesi içtikten sonra telveyi atmadan önce düşünmenize yardımcı olacak 9 farklı kullanım alanı vardır.

Kahve telvesi mutfakta temizleyici olarak, bitkilerde koruyucu olarak ve buzdolabında koku giderici olarak kullanılabilir. Ayrıca kötü kokuları giderirken, güzelleştirme özelliğiyle de dikkat çeker. Hatta köpek dostlarınızın dertlerine bile çare olabilir.

Bir fincan kahve 40 yaşında ve kahve telvesi ise birçok farklı amaç için kullanılabilir. Örneğin, kahve telvesi asitli toprak seven çiçeklerin gübresi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda sinekleri, böcekleri, salyangozları ve kargaları bitkilerden uzak tutar. Eğer saksıların kedilere musallat olmasından şikayetçiyseniz, bitkilerin dibine kurutulmuş ve rendelenmiş portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz.

Dipli tencereler için kahve telvesi bir kür olarak kullanılabilir. Yanmış kabı temizlemek için bir tel bezle bir mutfak fırçasının ucuna veya süngerine ovalayabilirsiniz.

Tıkanmış lavaboları açmak için de kahve telvesi kullanabilirsiniz. Telveyi ve kabartma tozunu kaynamış suya koyup tıkalı giderlere boşaltmanız yeterlidir. Bu yöntem, kimyasal çözümler kadar etkilidir.

Buzdolabının kötü kokusunu gidermek için gazete kağıdına döktüğünüz kahve telvesini güneşte veya sıcak bir köşede kurutarak kullanabilirsiniz. Ardından bir çay bardağına veya kaseye koyup buzdolabının uygun bir köşesine yerleştirebilirsiniz. Kahve telvesi, ekşi kokuları karbonattan daha iyi emer.

Kahve telvesi ayrıca güzellik sırrı olarak da kullanılır. Yüz, bacak, karın, eller ve ayaklar gibi tüm cilt için faydalıdır. Peeling etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır ve siyah noktaları giderir. Telveyi ılık suyla seyrelterek yüzünüze uygulayabilir ve 10 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Soğan ve sarımsak kokusunu gidermek için de kahve telvesi kullanabilirsiniz. Doğradığınız soğan ve sarımsak üzerinde ellerinizi telveye sürtmeniz, kokunun etkisini azaltır. Aynı zamanda nemlendirici etkisi de vardır.

Banyodan önce vücut peelingi yapmak isterseniz, kahve telvesine birkaç damla nane, greyfurt veya hindistancevizi yağı ekleyebilirsiniz. Eğer selülit problemleriniz varsa, rendelenmiş limon kabuğunu da ekleyerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Evde sabun veya mum yapma gibi hobilerle ilgileniyorsanız, kuru kahve telvesi mükemmel bir malzeme olabilir. Kağıt ve kumaş gibi emici yüzeylere eskitilmiş bir hava vermek veya boya olarak kullanmak için kullanabilirsiniz.

Son olarak, köpeklerin pirelerinden kurtulması için kahve telvesini şampuanına ekleyebilirsiniz. Bu sayede pireler ölecek ve köpeğinizin tüyleri pırıl pırıl parlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir