Türkiye ve bir Afrika ülkesi arasında büyük bir anlaşma imzalandı!

Türkiye ile Mozambik arasında Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması imzalandı. Mozambik heyeti, 3-9 Eylül tarihleri arasında Türkiye’de bir dizi görüşme yapmak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Heyetler arasında gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Mozambik Savunma Bakanı Cristvo Artur Chume “Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı. Bu anlaşma, iki ülke arasında savunma sanayii alanında gerçekleştirilecek karşılıklı işbirliği faaliyetlerinin esaslarını içermektedir.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, heyetler arası görüşmelerde Türk Savunma Sanayi’nde kaydedilen ilerlemeyi vurgulayarak, Türkiye’nin bağımsız dış politikasındaki rolünü ve dost ve kardeş ülkelerle savunma sanayii alanındaki çözüm ve tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Mozambik Savunma Bakanı Cristvo Artur Chume ise Türk savunma sanayiinin ulaştığı seviyeden etkilendiklerini ve Türkiye’yi Mozambik’in stratejik bir ortağı olarak görmeyi arzuladıklarını ifade etti. Mozambik Savunma Bakanı ve beraberindeki heyet, önde gelen savunma sanayii firmalarını ziyaret ederek ürünleri yerinde inceledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir