Yeterli Miktarda Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

Yeterli miktarda su içmek, çoğu insan tarafından göz ardı edilen bir konu. Ancak vücudumuz için yeterli miktarda su tüketmek, sağlığımız açısından dikkat etmemiz gerekenler listesinde en başta yer alması gereken konulardan bir tanesidir.

Peki su içmenin vücudumuza faydaları nelerdir, hiç düşündünüz mü?

Doktor Marilyn Glenville, yaptığı araştırmalar sonucunda, bağışıklık sisteminin suya bağlı olduğunu ifade etmiştir.

Suyun faydaları; hücrelere besin taşır, atıkları, toksinleri hücrelerden ve vücuttan uzaklaştırır. Vücut ısısının sabit kalmasını sağlar, eklemleri korur ve ağzınızın iç yüzeyini nemli tutar. Ayrıca soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara olan yatkınlığı azaltır.

Yeterli miktarda bol su içmek vücuttaki atıkları dışarı atacak, mukusu seyrelterek sizi hasta edebilecek bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İşte Yeterli Miktarda Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

1. Yorgunluk Hissi

Yeterli miktarda su içilmezse, vücut enerjisinin tükeneceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre, her 10 yorgunluk vakasından birinin yetersiz su tüketimine bağlı olduğu ifade ediliyor.

2. Sindirim Problemleri

Su sindirim sistemini rahatlatır, tuvalete gitmenizi kolaylaştırır, dışkınızı yumuşatarak daha kolay geçmesini sağlar. Bazı araştırmalar, yeterince su içmemenin mide ülseri rahatsızlığının ortaya çıkma olasılığını artırdığını ortaya koymaktadır.

3. Göz Ağrıları

Gözler, gözyaşları gibi su ve tuz içeren ince bir nem tabakasıyla korunurlar. Eğer su ile tuz yeterince seyreltilmezse, gözleriniz bunu hissedecektir. Gözlerdeki nem eksikliği, özellikle kontakt lens kullanan insanlar için hayatı çekilmez bir hale getirebilir.

4. Böbrek Taşı Oluşumu

Bol su tüketimi sayesinde böbreklerde oluşan küçük taşların çoğu vücut tarafından atılabilir. Ancak böbrek taşları çok büyükse idrar yollarını tıkayabilir, mide veya kasık ağrılarına neden olabilir. Ciddi derecede susuz kalırsanız, akut böbrek yetmezliği rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

5. Kötü Ağız Kokusu

Yeterli miktarda içilen su, kötü ağız kokusuna sebep olan bakterileri temizleyen tükürük akışının korunmasına yardımcı olur.

6. Eklem Ağrıları

Yetersiz su tüketiminden etkilenen bir başka nokta ise eklemlerdir. Eklemlerinizin düzgün çalışması için yağlı kalması önemlidir. Bol miktarda su içmek, kıkırdağın yumuşak kalmasına yardımcı olur, bu da artrit veya diğer eklem sorunlarıyla karşılaşma riskini azaltır.

7. Baş ağrısı

Susuz kalan vücutta, baş ağrısı yaşanabilir. Baş ağrısının yanında baş dönmesi veya uyuşuk hissi de görülebilir. Bundan dolayı vücudu uzun süre susuz bırakmamalısınız.

8. Yüksek Kolesterol

Yetersiz su tüketimiz, kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Kalp krizi ve felç gibi yaşamı tehdit eden sorunlar, yüksek kolesterolün tehlikelerini arasındadır.

Peki bir günde ne kadar su içmeliyiz?

Bir günde erkekler için 2,5 litre ve kadınlar için iki litre su tüketimi önermektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir