Yükseköğretim Kurulu (YÖK), depremzedelerle ilgili yeni kararını 4 ildeki öğrenciler için açıkladı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 5 Eylül 2023 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki üniversitelerin durumunu değerlendirerek depremden etkilenen öğrencilere destek olacak yeni kararlar aldı. Bu kararlar Milli Eğitim Bakanlığı ile devlet üniversitelerinin rektörlüklerine gönderildi.

Alınan kararlara göre, bu illerdeki üniversitelerin binalarının depremden etkilenme durumu ve öğrencilerin barınma imkanları göz önünde bulundurularak 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında hangi programların yüz yüze, hangilerinin uzaktan öğretim şeklinde yapılacağına üniversite senatoları karar verecek. Uzaktan öğretim veya yüz yüze eğitim görecek öğrencilerden talep edenlere, “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine tabi olmaksızın kayıtlı oldukları programla eşdeğer ve öğretim dili aynı olan diğer devlet üniversitelerinde özel öğrencilik hakkı tanınacak.

Bu kapsamda özel öğrenci olarak eğitim almak isteyen öğrenciler, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihini dikkate alarak başvurularını yapacaklar. Başvurdukları üniversite tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu programla eşdeğer ve öğretim dili aynı olan program ve sınıf olması durumunda özel öğrencilik başvurusu kabul edilecek.

Ayrıca, talep halinde bir yıl kayıt dondurma hakkı da verilecek. Uzaktan öğretimle eğitim verilen ve başka üniversitede özel öğrenci olmak için başvuru yapmayan ancak “öğretmenlik uygulaması” dersini yüz yüze alması gereken öğrenciler istedikleri takdirde bu derse bulundukları illerdeki üniversitelerde devam edebilecekler veya sadece bu ders için özel öğrencilik başvurusu yapabilecekler.

YÖK, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki üniversitelerde kayıtlı olan tüm öğrencilere talepleri halinde eğitim öğretim süresine dahil edilmeden bir yıl kayıt dondurma hakkı tanınacağını duyurdu.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir