Cinsel Terapi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Cinsel terapi , cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyen cinsel sorunları organik bir nedenden bağımsız olarak ortadan kaldırmayı amaçlayan bir terapi türüdür.

Cinsel terapi , cinsel yaşamdan kaynaklanan sorunların çözümünün yer aldığı bir terapi türüdür. Partnerler arasındaki ilişkilerde cinsellik çok önemlidir. Bazen ilişkilerde doyumsuzluk, insanları kendilerine yönelterek kendilerini suçlu, başarısız ve güvensiz hissetmelerine neden olabilir. Çiftlerin cinsel yaşamlarını etkileyerek kişinin cinsel ilişkiden kaçınmasına, partnerinden uzaklaşmasına ve kişinin cinsel ilişkiden aldığı zevkinin azalmasına neden olabilir.

Cinsel sorunlarda inanç faktörü cinsel terapide önemli bir faktör

İnsanların çocukluklarından itibaren öğrenerek oluşturdukları düşünsel yapılara “inançlar” denir. İnançlar, sorgulamadan, değerlendirmeden, şüphe duymadan kabul edilen, yeterli ve kesin açıklamaları olmasa da gönülden bağlı olan bilgilerden oluşur.

Günümüz cinsel sorunlarının çoğu inanç sistemlerinden ve cinselliğe hayatınızda verdiğiniz yerden kaynaklanmaktadır. Cinsellikle ilgili inançlar, cinsel yanlış bilgilere, gerçekçi olmayan beklentilere ve korkulara yol açabilir. Bu doğrudan cinsel performans sırasında olumsuz durumlara veya “Cinsel İşlev Bozukluğu” adı verilen kalıcı psikolojik sorunlara yol açabilir.

Tek sorun cinsellik hakkındaki inançlar değil. Ancak ilişkiyi etkileyen sorunlar arasında bireysel sorunlar, çiftler arasındaki iletişim, çatışma durumları, çözülmemiş sorunlar ve uyumsuzluklar sayılabilir. Cinsel terapi seansları sadece cinselliğe değil, aynı zamanda bir bütün olarak ilişkiye de odaklanır.

Hayatınızda yukarıda sayılanlar gibi sorunlar yaşıyorsanız bu konuda bir uzmandan destek almanız önemlidir. Mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nazar Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır, Vücutta Neler Değişir? İşte Cevapları
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.