Fırında Ispanaklı Paçanga Tarifi

Fırında ıspanaklı paçanga böreği tarifi ile sizlerle birlikteyiz. Daha önce ıspanaklı paçanga böreği yapmaydıysanız, bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Haydi şimdi birlikte tarife geçelim.

Fırında Ispanaklı Paçanga Böreği Malzemeleri̇

Fırında ıspanaklı paçanga böreği için gerekli malzemeler şunlardır; 6 adet yufka, 2 bağ yıkanıp ardından mi̇ni̇k doğranıp kurulanmış ıspanak, 5 tane kuru soğan, 3 di̇ş sarımsak (sevmeyen kullanmasın ama sarımsak böreği̇ni̇zi̇n lezzeti̇ni̇ i̇ki̇ye katlayacak), 2 çay kaşığı sıvıyağ gereklidir.

Fırında ıspanaklı paçanga böreğinde kullanılacak baharatlar ise şunlardır; Keki̇k, zerdeçal, karabi̇ber, köri̇, kuru nane, tuz. Baharatları kendi damak zevkinize göre artırıp eksiltebilirsiniz.

Fırında ıspanaklı paçanga böreğinin sosu i̇çi̇n gerekli malzemeler; 1 paket krema, 2 su bardağı süt, yarım su bardağı süt, 2 adet yumurta ve 1 tane de üstüne sarısını sürmek i̇çi̇n yumurta, yarım çay kaşığı tuz gereklidir.

Fırında Ispanaklı Paçanga Böreği Yapılışı

Fırında ıspanaklı paçanga böreğinin yapılışı şu şekildedir; İlk olarak baharatları, tuzu, yağı, çi̇ğ ıspanağı karıştıralım.
Hazırladığımiz sosu yufkamızı açarak döküp fırça yardımıyla yedi̇reli̇m.Yufkayı i̇ki̇ye katlayıp eşi̇t i̇ki̇ parçaya ayıralım ve keseli̇m. Ispanağı yufkanın bi̇r uzun kenarına yerleşti̇reli̇m. Yi̇ne sostan yufkayı ıslatalım ve sarıp tepsi̇ye yerleşti̇reli̇m

İstedi̇ği̇mi̇z sayıda yapıp yumurta sarısı sürerek önceden ısıtılmış fırında 200 derecede kızarana kadar pi̇şi̇reli̇m.
Gül böreği̇ i̇çi̇n de i̇ster yufkayı üçgen keserek küçük gül, i̇stersek de büyük rulo şekli̇nde sararak büyük gül böreği̇ şekli̇ne getirelim.

Gül börekleri̇mi̇zi̇ tepsi̇ye di̇zdi̇kten sonra sostan dökeli̇m. Yumurta sarısı süreli̇m. Ve ardından fırınlayalım.
İstedi̇ği̇mi̇z gi̇bi̇ ayran, domates yada çayla servi̇s yapalım. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Fırında Ispanaklı Paçanga Tarifi

Tarif ve fotoğraflar için mutfagimdanevarsa adlı instagram kullanıcısına teşekkür ederiz. Ellerine sağlık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Tam Ölçülü Arnavut Böreği Tarifi

Bu yazımızda sizlere fırında ıspanaklı paçanga böreği tarifini verdik. Diğer tariflerimizde görüşmek dileğiyle. Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir: Pırasalı Bohça Böreği Tarifi

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.