Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Samsun’da turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Hedefimiz, 2028 yılında turizmden 100 milyar dolar gelir elde etmek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Samsun Turizm Paydaşları ile Turizm Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Özel bir otelde düzenlenen toplantıda sektör temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Ersoy, turizmden elde edilen gelirin arttırılması ve bu konuda atılacak adımlar hakkında açıklamalarda bulundu. Ayrıca Bakan Ersoy, Samsun’un turizm potansiyeli hakkındaki görüşlerini de ifade etti.

Bakan Ersoy, “2028 yılında turizmden 100 milyar dolarlık bir gelir hedefimiz var” dedi. Bu yıl turizmden elde edilen 56 milyar dolarlık geliri 2028’de 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Turizmin stratejik bir sektör ilan edilmesiyle her geçen yıl rekorlar kırıldığını söyleyen Bakan Ersoy, bu yıl da 56 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi hedeflediklerini ve bu hedefe ulaşacaklarını dile getirdi. Hedeflerinin 2028 yılında 100 milyar dolarlık bir gelire ulaşmak olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, bunun için yeni turizm destinasyonları oluşturmanın önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin turizm pastasından tüm illerin pay alabilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Ersoy, “Ziyaretçileri Karadeniz’in diğer bölgelerine dağıtmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Karadeniz’in önemli bir turizm destinasyonu olduğunu belirten Bakan Ersoy, özellikle Körfez ülkelerinden yoğun ziyaretçi aldıklarını söyledi. Bu ziyaretçi trafiğini diğer şehirlere de yönlendirmek istediklerini ifade etti. Samsun’un arkeolojik değerleri, kültürel yapıları ve sahiliyle turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Bakan Ersoy, bu potansiyelin ortaya çıkarılması ve tanıtılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Samsun’un tescilli yapıları, güzel plajları, yaylaları ve dağlarıyla inanılmaz bir potansiyeli olduğunu vurguladı. Turistlerin hoşça vakit geçirebilecekleri ortamların oluşturulması ve turizm alanlarının yapılandırılması için çalışacaklarını belirtti.

Bakan Ersoy, Samsun’un turizm potansiyeline ilişkin olarak da konuştu. Sel felaketi nedeniyle Samsun’a geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Ersoy, Samsun’un sanayi, spor, kültür ve sanatla ilgili özelliklerinin yanı sıra turizm alanında da ön plana çıkmak için adımlar attığını söyledi. Samsun’un turizm şehri olabilmesi için potansiyelinin tanıtılması ve parlatılması gerektiğini ifade etti. Bu amaçla bir master plan hazırlanması gerektiğini ve bu planın valilik, belediye ve vekiller tarafından hazırlanacağını belirtti. Turizm Bakanlığı’nın bu plana destek vereceğini söyledi. İlgili kurumların görevlerini yerine getirerek Samsun’un turizm potansiyelini kısa sürede ortaya çıkaracaklarını belirtti.

Toplantıya Samsun Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Samsun Milletvekilleri Mehmet Muş, Orhan Kırcalı, Ersan Usta, MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve turizm sektörünün temsilcileri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir