Pendik’te endişe veren bir orman yangını yaşandı! 6 hektarlık bir alan zarar gördü.

Yangın, akşam saatlerinde Pendik’in Kurtdoğmuş köyünde ormanlık alanda meydana geldi. Köy sakinleri yangını fark edince hemen itfaiye ve polis ekiplerine haber verdi.

İhbar üzerine Orman Bölge Müdürlüğü, itfaiye ve polis ekipleri olay yerine sevk edildi. İtfaiye ekipleri hızlı bir şekilde yangına müdahale etti, polis ekipleri ise alanda incelemelerde bulundu. Ekiplerin uzun süren çalışmaları sonucunda yangın daha fazla büyümeden kontrol altına alındı. Yangın sırasında yaklaşık 6 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi. Polis ekipleri yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Yangını ilk fark eden köy sakinlerinden Yusuf Artıç, gece saatlerinde yangının küçük başladığını ancak hızla büyüdüğünü belirtti. Kasıtlı olduğunu düşündüklerini çünkü yangının yol başından değil orta yerinden başladığını ve müdahale etmelerinin zor olduğunu ifade etti. Yerin sarp olduğunu ve ormana giriş için yol olmadığını söyleyen Artıç, yangının aşağıdan yukarıya doğru yayıldığını ve 300-400 metre yüksekliğe çıktığını dile getirdi. Ancak yangına zamanında müdahale edemediklerini ve yaklaşık 4-5 hektarlık alanın yanmış olabileceğini söyledi.

Köy muhtarı Muhammed Ali Özyurt ise yangın haberini komşularının arayarak aldığını ve hızla büyüdüğünü söylediklerini aktardı. Olay yerine 2 dakikada ulaştığını belirten Özyurt, yangının hızlı bir şekilde yayıldığını ve rüzgarın etkisiyle daha da büyüdüğünü ifade etti. Yangınla birlikte 112, ormancı ve itfaiyeyi aradıklarını ve ormancının hemen geldiğini söyleyen Özyurt, itfaiye aracının başlangıçta giremediğini ancak daha sonra müdahale edildiğini aktardı. Yangının ormanın ortasından başladığını ve kasıtlı olduğunu düşündüklerini belirten Özyurt, müdahalenin zor olduğunu ancak komşuların da yardım ettiğini ve sonunda yangını kontrol altına aldıklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir