Sudan’da pazar yerinde meydana gelen katliam: 40 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

Sudan’da ordu ile paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar devam ediyor. Başkent Hartum’da bulunan bir pazar yerine insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlendi.

Saldırı sonucunda en az 40 kişi hayatını kaybetti, 60’tan fazla kişi yaralandı. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yapılan açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 40 olduğu belirtildi. Yerel kaynaklar, saldırının ordu tarafından gerçekleştirildiğini iddia ederken, taraflar ise birbirlerini sorumlu tuttu.

Ordu ile RSF arasındaki gerilim, 5 Aralık 2022’de sivil hükümete geçişin ve demokratik seçimlerin önünü açması amacıyla imzalanan “çerçeve anlaşma”da RSF’nin tamamen orduya entegre edilmesini içeren reformdan kaynaklanıyor. Ordu başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, isyancılarla savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmesini engellemek amacıyla orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF lideri Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo ise bunun sivil bir yönetimle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Çatışmalar 15 Nisan’dan bu yana devam ediyor.

Kaynak: İHA

Muhammet Arif Güreli
Haber7.com – Editör

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir