Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? İşte Bıldırcın Yumurtasının Cilde, Cinselliğe ve Sağlığa Faydaları

Bıldırcın yumurtasının faydaları saymakla bitmiyor. Asya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde, özellikle Türk mutfağında yenen bıldırcın yumurtası, hem pişmiş hem de çiğ olarak yenebilir. Bıldırcın yumurtası, normal tavuk yumurtasından boyut olarak daha küçük olmasına karşın; daha fazla vitamin, mineral ve protein içerir. Bıldırcın yumurtası aynı zamanda doğal bir tedavi edici gıda olarak da bilinir.

Bıldırcın yumurtası proteinler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir depodur. Çiğ olarak tüketildiğinde mucizevi bir etkiye sahiptir ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Bazı insanlar tarafından çiğ olarak yenmesi tavsiye edilen bıldırcın yumurtası, daha sağlıklı ve daha güçlü bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Protein açısından son derece zengin olan bıldırcın yumurtası, diğer yumurtalara göre daha fazla amino asit içermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle çocuklar için de oldukça faydalıdır. Ayrıca bıldırcın yumurtasının çocuklarda iştah artışını sağladığı da bilinmektedir.

Bıldırcın yumurtası, bronşit ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra öksürük, astım ve nefes darlığı tedavisinde de tüketilebilir.

Bıldırcın Yumurtasının Sağlığa Faydaları;

Bıldırcın yumurtasının faydaları; bağışıklık sistemini güçlendirir, astım ve öksürüğe iyi gelir, solunum yollarının temizlenmesini sağlar. Alerjik reaksiyonları olan insanlar için şifa kaynağıdır. İçinde bulunan yüksek vitamin ve mineral oranları vücuda direnç kazandırır. Anemiyi önlenmesinde etkilidir. Barındırdığı antioksidan sayesinde vücudu temizler. Tansiyonu düşürmede etkilidir.

Kalp sağlığına için son derece faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırır. Vücuttaki açık yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda A vitamini bulunur. Ayrıca bıldırcın yumurtası göz sağlığına iyi gelir ve erkeklerde cinsel gücü artırma etkisine sahiptir.

Bıldırcın yumurtası sese iyi gelir mi, ses kısıklığını giderir mi; çiğ bıldırcın yumurtası içmek ses kısıklığına iyi gelir. Ayrıca bu yöntemin düzenli kullanımı ile günde 1 adet bıldırcın yumurtası içmek, rahat nefes alıp vermenize yardımcı olur.

Bıldırcın yumurtasının cilde faydaları; bıldırcın yumurtası yaşlanmayı geciktirir ve ayrıca kırışıklıklarınızı giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca cilde bir başka faydası da bıldırcın yumurtasının cilde yumuşaklık ve nem katmasıdır. Bıldırcın yumurtası maskesi yaparak yüzünüzdeki lekelerin giderilmesi için doğal bir tedavi uygulayabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir, Tüketilir;

Bıldırcın yumurtası çocuklarda ve yetişkinlerde farklı şekillerde yenir. Çocuklar iki yaşından büyük olduğunda haşlanmış bıldırcın yumurtası yiyebilirler. Bıldırcın yumurtasına alerjisi olmayan kişiler çiğ yemeyi tercih edebilirler. Çiğ olarak yutmakta zorluk çekiyorsanız, süt ve bal ile karıştırılmış bıldırcın yumurtası içebilirsiniz. Bu karışım hava yollarını temizler ve ses tellerinizi güçlendirir.

Bıldırcın yumurtası nasıl haşlanır; kaynar suda 5 dakika haşlayarak tüketilir. Daha fazla kaynatmayın; aksi takdirde besin değeri düşecektir. Eğer bıldırcın yumurtasını omlet halinde pişirerek yemek istiyorsanız, normal yumurtayı nasıl omlet yapıyorsanız o şekilde bıldırcın yumurtasından da omlet yapabilirsiniz. Ancak bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesi en çok tavsiye edilen yöntemdir. Aç veya tok karına tüketebilirsiniz.

Tavuk yumurtasından daha yüksek besin değerine sahip olan bıldırcın yumurtasının kalorisi 158,5’dir.

Bıldırcın Yumurtasının Zararı Var Mı, Kimler Tüketmemeli;

Bıldırcın yumurtasının hem faydaları hem de zararları vardır. Öncelikle çocuklara ve bebeklere bıldırcın yumurtası yedirmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bıldırcın yumurtasının gereğinden fazla tüketilmesi çeşitli alerjik reaksiyonlara ve böbrek sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı bıldırcın yumurtası tüketimi kolesterol ve kalp hastalığı olan kişilerde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunun dışında kronik hastalığı olan insanların bıldırcın yumurtası tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı, şifa kaynağı olan bıldırcın yumurtasının kalorisi yüksektir. Yüksek kalori içeren bıldırcın yumurtası kilo almanıza yardımcı olabilir. Bıldırcın yumurtası özellikle bal ve süt ile karıştırıldığında kilo almaya yardımcı olur.

Bıldırcın yumurtası bebeklere nasıl yedirilir, bıldırcın yumurtası içinde bulunan östrojen sebebiyle, çok fazla tüketildiğinde erken ergenliğe yol açabilir. Bundan dolayı bıldırcın yumurtası bebeklere her gün değil; haftada bir defa pişirilmiş olarak yedirilmelidir.

Bıldırcın yumurtası çocuklar için faydalı mı, bıldırcın yumurtası değerli bir protein kaynağı olduğu için çocukların beslenmelerinde önemli bir yeri vardır. İçerisinde bulunan demir sayesinde, çocukların bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir