Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesine Karşı Evde Bitkisel Şampuan Yapımı

Saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir bilmiyor musunuz? O zaman, saç dökülmesini durdurmak için bu yazıda anlattığımız ev yapımı şampuan kesinlikle size yardımcı olacaktır.

Peki saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesi stres, kilo kaybı, menopoz, genetik, hamilelik gibi birçok faktörün neden olabileceği ciddi bir sorundur.

Saç dökülmesi, hormonal dengesizlik gibi diğer sağlık sorunlarından dolayı tetiklenebilir veya hızlanabilir. Bununla birlikte, saç dökülmesi kişinin benlik saygısını ciddi şekilde etkileyebilir ve aynı zamanda önemli bir estetik sorununu da beraberinde getirir.

Çoğu ticari ürün veya tedavi, saç dökülmesini önleme konusunda büyük etkiler vaat eder; ancak bunları sağlayamaz. Dahası, her zaman bir servete mal olurlar, maddi olarak kişiyi ciddi derecede zarara uğratabilirler.

O halde saç dökülmesi sorununu etkili bir şekilde çözecek, ev yapımı şampuanın tarifini sizin için açıklayalım. Lafı fazla uzatmadan, Fikirsaati.com adresindeki bu makale ile saç dökülmesine son vermek için ev yapımı şampuanın nasıl yapıldığını adım adım görün.

Saç dökülmesi için ev yapımı bitkisel şampuan:

İlk olarak kullandığınız şampuanın pH değerinin nötr olduğundan emin olun. Ya da sadece bir bebek şampuanı kullanın. Üzerine üç malzeme ekleyeceğiniz için temel bir bileşen görevi görecektir.

  • Güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğu ve hoş, ferahlatıcı bir aroma sağladığı için limon yağına ihtiyacınız olacak.
  • Kafa derisine kan akışını uyardığı; böylece saç büyümesini ve gücünü desteklediği için biberiye yağı da kullanmalısınız.
  • Son olarak 2 kapsül E vitamini eklemelisiniz; çünkü bu vitamin saç dökülmesinde son derece faydalıdır.

Aşağıdaki adımları takip ederek tüm malzemeleri birleştirin:

  • Nötr şampuanınıza 10 damla limon esansiyel yağı ve 10 damla biberiye esansiyel yağı ekleyin.
  • Ardından E vitamini kapsüllerini ekleyin ve iyice karıştırın.

Nasıl kullanılır:

  • Bu şampuanı her gün kullanmalısınız.
  • Saçlarınıza sürün, birkaç dakika masaj yapın ve bol su ile yıkayın.

Sonuç harika olacak ve sadece birkaç hafta içinde saçlarınızın yeniden uzamaya başladığını fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Kahve Ile Beyaz Saçlara Kesin Çözüm! Beyaz Saç Sorununa Son Verecek Yöntem

Saç dökülmesi neden olur; hormonal faktörler, tüketilen gıdalar, kimyasal maddelerin olumsuz etkileri, genetik faktörler, kıl gelişiminde meydana gelen bozukluklar, kullanılan ilaçlar, stresli yaşam ve saçlarla birlikte gelişen deri hastalıkları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi hangi hastalıkların belirtisi olabilir, tiroid bezi rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları ve hormonal hastalıklar gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Buna kendiniz karar vermeyin; uzman bir tıp hekimine danışarak gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayın.

Hangi vitamin saç dökülmesine neden olur, E vitamini eksikliği, B12 vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği ve çinko vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesi birkaç önlemle önlenebilir;

1. Saçınızı haftada en az iki defa yıkayın:

Saç tellerinizi korumak için saçın doğal yağını korumak önemli olduğundan, saçınızı her gün yıkamanıza gerek yoktur.

Bununla birlikte, saçınızda yağ fazla olduğunda veya fiziksel aktivite uygulaması nedeniyle çok fazla terleme olduğunda, saç tellerinin güçlenmesi ve dökülmeye karşı dirençli olması için saçlarınızı düzenli olarak yıkamanız önerilir. İdeali olan saçınızı her kirlendiğinde, haftada 2 ila 3 kez yıkamaktır; ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir.

2. Sağlıklı beslenme:

Saç kökünü güçlendirmek, saç dökülmesini önlemek için vitamin ve minerallerden zengin bir diyet şarttır. Ancak vitamin takviyesi tüketimi bir beslenme uzmanı tarafından önerilmelidir. Vitamin eksikliği, saç dökülmesine neden olduğundan fazlalığı da aynı sonucu verebilir.

3. Saçınızı iyice durulayın:

Saçınızı yıkadıktan sonra iyice durulamak, şampuanı ve saç kremini tamamen çıkarmak önemlidir. Saç derisindeki kalıntıların varlığı, daha fazla yağ oluşumuna yol açabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

4. Saçlarınızı yalnızca kuruyken bağlayın:

Kurumamış ıslak veya nemli olan saçı bağlamak, saç köklerine zarar vererek dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saçınızı bağlamanız gerekiyorsa, tamamen kurumasını beklemeniz önemlidir.

Doktora ne zaman gitmek gerekir:

Saç dökülmesi, örneğin stres veya hava değişiklikleri gibi farklı durumlar nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, günde çok miktarda saç döküldüğünde, bir hastalığın sonucu olabileceğinden testlerin yapılabilmesi ve nedeninin tespit edilebilmesi için bir hekime veya dermatoloğa danışmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir