Sütyen Temizliği Sağlığınız İçin Çok Önemli – İşte Sebepleri

Kadınların göğüslerinizi sabit tutmak için insan yapımı bir kafes diyebileceğimiz sütyenler, bu dünyadaki her kadın için vazgeçilmez bir gardırop elemanıdır. Kadınların geneli bir sütyen koleksiyonuna sahiptir. Günlük tişört sutyeninizden süslü, özel günler için ayrılmış açık saçık ve dantelli iç çamaşırlarına kadar birçok sütyen türüne sahibiz.

Sütyenlerinizin bakımı için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı düşünsek de, sütyenleri elde yıkamak ve kurutmak da dahil olmak üzere yaptığımız bazı hatalar var. Bu hatalardan biri sütyenleri gerektiği kadar sık ​​yıkamak değildir.

Bu basit ve görünüşte zararsız olan uygulama aslında sadece sütyeninize değil sizin sağlığınıza da zarar veriyor. İşte sütyeninizi düzenli olarak yıkamadığınız takdirde başınıza gelebilecek şok edici 6 kötü durum:

1. Sütyeniniz Mikroorganizma Yuvası Olabilir

Sütyeninizin kullanım ömrünü uzatmak istediğiniz için çok sık yıkamıyor olabilirsiniz ancak bu durum siz farkında olmadan tam tersi bir etki yaratabilir. Sütyeninizi temizlemediğinizde üzerine yapışan kir, yağ ve kalıntılar nedeniyle maya, mantar gibi farklı mikroorganizma türlerinin üreme alanı haline gelir.

Sütyeninizi yıkamadığınız her gün, sutyeniniz giyilmez hale gelene kadar bu mikroorganizmalar daha da artar. New York’ta araştırma yapan bir dermatolog, sütyenlerdeki mikroorganizmaların çoğalmasının kontrol altına alınmadığı durumlarda cilt sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.

2. Enfeksiyona Maruz Kalabilirsiniz

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre cilt tahrişinin en yaygın nedenlerinden biri kirli giysiler giymektir. Kadınlar için sütyen de onlardan biri. Yukarıda belirttiğimiz gibi, kirli bir sütyen üzerinde mikroorganizmalar ürer ve bu mikroorganizmalar her gün kirli bir sütyen giymeye devam ederseniz kızarıklıklara ve hatta cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar kırmızı lekeler şeklinde ve kaşıntılı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Zika Virus Nedir? Hamilelikte Yol açtığı Sorunlar Nelerdir?

3. Göğüs Uçlarında Yanmaya Neden Olabilir

Kirli bir sütyeni uzun süre giymenin kötü sonuçlarından birisi de göğüs uçlarında yanmadır. Dermatolog Dr. Robin Travers, meme ucu sürtünmesinin birincil nedeninin aslında kirli bir sütyen olduğunu söylüyor. Sütyeninizdeki terin temas ettiği kuru ciltle birleştiğinde meme uçlarınızı tahriş ederek acı verici durumlara yol açabileceğini açıklıyor. Daima temiz bir sütyen giymelisiniz.

4. Sivilce Sorunu Yaşayabilirsiniz

Evet, doğru okudunuz… Kirli bir sütyen giymeye devam ederseniz sivilceler ile karşılaşacaksınız. Bu da muhtemelen olabilecek en kötü yerde, yani göğüslerinizin altında olacak. Özellikle spor yaparken giydiği sütyeni yıkamadan tekrar giyen kadınlar, sivilce sorununu en sık yaşayanlardır. İç çamaşırlarınızdaki ter ve kir, giydiğinizde cildinize geçerek gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu da vücudunuzda en olmayacak yerlerde kötü sivilcelerin çıkmasına yol açabilir!

Bunun dışında, sütyenler cildi saran giysiler olduğundan, göğüslerinizde ve sütyenlerinizde bakteri birikmesi egzersiz yaparken sürtünmeye neden olabilir.

5. Vücut Kokusu İğrenç Hale Gelir

Yıkanmamış, terli sütyenler insanları yanınızdan uzaklaştırabilecek derecede hoş kokmazlar. Zamanla kullanılmış sütyeninizin kokusu kesinlikle dış kıyafetlerinize de yansıyacaktır. Bu durum etrafınızdaki insanların çok sık burunlarını tıkayarak yanınızdan geçmesine neden olacak kıyafetlerle dolaşacağınız anlamına geliyor. Sütyenden kaynaklanan kötü koku yaşamınızda özgüveninizi kıracak olumsuzluklara yol açabilir.

6. Sütyeninizde Lekeler Oluşabilir

5.maddede belirttiğimiz kötü kokudan kurtulmak için deodorantlara ve parfümlere başvurabilirsiniz. Fakat bu sütyeniniz için pek de iyi olmayacaktır. Kısa vadede kötü kokuyu kapatırken, uzun vadede sütyeninize zarar verir.

Deodorantlarda bulunan kimyasallarla vücuttaki ter birleştiğinde, sütyeninizde kötü görünen sarı lekeler oluşabilir. Bu da görünümünü tamamen mahvedebilir. Ter nedeniyle sütyeninizin renginin solar. Oluşan leke ise çıkarılması çok inatçı bir leke olabilir. Sütyenler narin maddelerden üretildiğinden dolayı, lekeleri çıkartmak için yüksek ısıda da yıkayamazsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Göğüslerinizi Dikleştirecek Harika 7 Egzersiz!

Saydığımız bu 6 madde çok hoş gelmeyebilir. Saydığımız olumsuz durumlardan kurtulmanın tek bir basit çözümü var; sütyeninizi sık sık yıkayın. Uzmanlara göre eğer terletmiyorsanız her 3 ila 5 kullanımdan sonra, çabuk terliyorsanız her gün sütyeninizi yıkamanızı önerir. Sütyeninizi temizlemek, kendinizi ve sütyeninizi güvende tutmanın tek yolu olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.