Vajina Sağlığı için Faydalı Besinler, Her Kadın Mutlaka Tüketmeli!

Vajina ilişki sırasında size zevk vermenin dışında birçok işleve sahiptir. O kadar ilginçtir ki; temizliğini bile kendi kendine halleden, kendi kendine yeten bir vücut organıdır. Vajinanın en iyi şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için dikkatli olunması gereken bazı noktalar var. Vajinanın işlevlerini sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli etken sağlıklı beslenmedir. Vajinal sağlığınız için iyi olan yiyeceklerden bazılarını bu yazıda sizlerle paylaştık. Bu makaledeki besinler sadece libidonuzu artırmıyor; sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Cinsel dürtüler vajinal sağlığın önemli bir bileşeni olmasına rağmen, sadece bu konu için vajina sağlığına önem verilirse hata yapılır. Vajinal pH dengenizi nasıl koruyacağınızı, maya ve bakteriyel enfeksiyonlardan nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Yoğurt probiyotik içerdiği için çok faydalı

Yoğurt, mükemmel bir yardımcı bakteri kaynağıdır. Bundan dolayı bağırsaktaki iyi ve kötü bakteri popülasyonu arasındaki dengeyi koruyan etkili bir probiyotiktir. En yaygın probiyotiklerden biri, yoğurtta bol miktarda bulunan Lactobacillus adlı bakteridir. Özellikle vajinal enfeksiyonlara karşı savunmasızsanız, yoğurt tüketmek vajinanızı, bağırsaklarınızı bakteri ve maya enfeksiyonlarından uzak tutar. Çünkü iyi bakteriler vajinal pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. 

Ispanak

Bir tabak pişmiş ıspanak yaklaşık olarak %39 Magnezyum içerir. Bu durum ıspanağın sadece zengin bir magnezyum kaynağı olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda ıspanak yemenin vajinal sağlığınıza pek çok faydası olabileceği anlamına da gelir. Magnezyum, vücuttaki iltihabı azaltır ve kan dolaşımını destekler. Bu durum bol miktarda kan temini sağlar ve vajinayı sağlıklı tutar. Bununla birlikte vajinadaki artan kan akışı sizi uyandırır. Vajinanızın sağlıklı olmasını sağlamanın bir diğer yolu da düzenli cinsel ilişkidir. Ispanak, tümü iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, karotenoidler ve omega-3 yağ asitleri ile doludur.

Soya

Soya ve içerisinde soya barındıran ürünler, bir bitki kaynağından türetilen östrojenler olan mükemmel fitoöstrojen kaynaklarıdır. Özellikle menopoz döneminde kadınların en sık şikayetçi oldukların noktalardan biri olan vajinal kuruluk ile mücadele etmenize yardımcı olacaktır. Vajinadaki kuruluğun nedeni, vücutta azalan östrojen seviyeleridir ve fitoöstrojen içeren besinler tüketmek bu kaybı telafi etmenin yollarından biridir. Menopoz dönemine yaklaşan kadınlar, düşük östrojen üretimi ile ilgili semptomları azaltmak için soya ürünleri, fındık, keten tohumu ve kepekli tahıllar gibi yüksek  fitoöstrojen içeren gıdaları içermelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak

Sarımsak müthiş derecede antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Taze ezilmiş sarımsakta bulunan allisin bileşiği, sarımsağın antimikrobiyal özellik taşımasında en etkili bileşiktir. Eğer tekrarlayan vajinal enfeksiyonlardan şikayetçiyseniz enfeksiyondan kurtulmak için geceleri vajinaya çiğ veya pişmiş sarımsak koyabilirsiniz. Bununla birlikte sarımsağın kan dolaşımını artırma özelliği cinsel sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Papaya

Menstrüel kramplar, çoğu kadının aylık olarak uğraştığı ve rahatsız edici en önemli sorunlardan biridir. Sizi bu rahatsızlık ve acıdan kurtaracak en iyi besinlerden biri de papayadır. Papaya meyvesi, rahim duvarını güçlendirmeye yardımcı olan A ve C Vitamini bakımından zengindir. Papaya’da vajinal sağlığın korunmasına yardımcı olan Demir ve Kalsiyum bol miktarda bulunur. Ayrıca adet kramplarına neden olan rahim duvarı kas liflerinin kasılmaları da azalır. Menstrüel krampları ve karın ağrısını hafifletmek söz konusu olduğunda olgunlaşmamış papayanın çok faydalı olduğunu unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.